Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

ECB nečakane zrazila úrokovú sadzbu na nulu, sporné skupovanie dlhopisov zvýši

10.03.2016, 14:51 | ČTK

Európska centrálna banka (ECB) nečakane znížila základnú úrokovú sadzbu na nulu a depozitnú sadzbu zrazila hlbšie do záporného pásma.

  • Tlačiť
  • 1

Program nákupov dlhopisov, ktorým sa banka už rok snaží podporiť ekonomiku a bezúspešne zvýšiť veľmi nízku infláciu v eurozóne, sa zvyšuje na 80 miliárd eur mesačne z doterajších 60 miliárd eur, rozhodla rada ECB po zasadnutí.

Zníženie základnej sadzby z doterajšieho rekordného minima 0,05 percenta finančné trhy nečakali. Depozitnú sadzbu ECB podľa očakávaní znížila na mínus 0,4 percenta z doterajších 0,3 percenta.

Pri zápornej depozitnej sadzbe musia banky za peniaze uložené v ECB platiť, čo by ich malo nútiť k väčšiemu poskytovaniu pôžičiek.

ECB podporuje ekonomiku eurozóny prílivom nových peňazí už celý rok, výsledky programu sú však stále sporné a mnohí o jeho efektívnosti stále viac pochybujú. Banka od vlaňajšieho marca pumpuje do finančného systému pomocou nákupov štátnych dlhopisov a ďalších aktív 60 miliárd eur mesačne. Vlani v decembri tento program predĺžila o pol roka, minimálne do marca 2017.

Infláciu v eurozóne, ktorú chce ECB dodávaním peňazí dostať k cieľovej úrovni tesne pod dvoma percentami, ale doterajšie kroky stále nedokázali podporiť. Vo februári sa eurozóna dokonca vrátila prvýkrát od septembra do deflácie a spotrebiteľské ceny sa medziročne znížili o 0,2 percenta.

Napriek prísunu asi 700 miliárd eur do finančného systému za posledný rok zostáva nepresvedčivý aj hospodársky výkon menovej únie. Ekonomika eurozóny rástla v štvrtom štvrťroku medziročne o 1,6 percenta a rovnakým tempom sa zvýšila aj za celý rok. Tempo rastu tak zrýchlilo z 0,9 percenta v roku 2014.

ECB pritom odhadovala, že jej podporné opatrenia zvýšia ekonomický výkon eurozóny v rokoch 2015 až 2017 o takmer jeden percentuálny bod.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy ECB, úroková sadzba