Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

ECB odmení banky za vyšší objem poskytnutých úverov

10.03.2016, 22:13 | ČTK

Európska centrálna banka (ECB) plánuje v rámci nového úverového programu platiť komerčným bankám, ktoré si od nej požičajú peniaze a tie následne poskytnú ako úver firmám a spotrebiteľom. Podľa analytikov je nový program zatiaľ najradikálnejším systémom na podporu spotrebiteľských a finančných pôžičiek na svete.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

ECB, pôžičky

ECB vo štvrtok predstavila program zvýhodnených úverov spolu s ďalšími opatreniami na podporu hospodárskeho rastu a inflácie. Banky môžu v rámci tohto programu získať od ECB bezúročné úvery so štvorročnou splatnosťou. Ak budú potom poskytovať vyšší objem pôžičiek firmám a spotrebiteľom, ECB im dá naviac 0,4 percenta z hodnoty úveru.

ECB ponúkne tieto úvery bankám celkovo v štyroch kolách, prvé z nich bude v júni. Dúfa pritom, že program sprístupní pôžičky spotrebiteľom a podnikom, a podporí tak hospodársky rast v eurozóne. Niektorí kritici však upozorňujú, že podobné programy ECB v minulosti nefungovali a že za nedostatočným objemom pôžičiek podnikom a spotrebiteľom nie sú ich vysoké náklady, ale nepriaznivé ekonomické podmienky.

„Hádžu do bánk peniaze, tým sa však nič zásadné nezmení,“ povedal agentúre Reuters ekonóm Carsten Brzeski zo spoločnosti ING. „ECB nemôže nútiť súkromný sektor, aby išiel do banky pre peniaze. Úvery sú lacné už teraz. A vidíme rýchlejší rast pôžičiek? Nie,“ dodal.

ECB stanovila ako horný limit programu 1,7 bilióna eur. Skutočná výška úverov poskytnutých bankám bude však pravdepodobne omnoho nižšia.

Experti v rámci ECB po dvoch rokoch od udelenia úveru banke zhodnotia, ako sa zvýšil objem pôžičiek, ktoré táto banka poskytuje firmám a spotrebiteľom. Pokiaľ sa ukáže, že tento objem je minimálne o 2,5 percenta vyšší ako v dobe udelenia úveru, získa banka od ECB až 0,4 percenta čiastky, ktorú si od nej požičala. To predstavuje rovnakú sadzbu, akú teraz ECB požaduje za peniaze, ktoré si u nej banka uloží.

ECB znížila vo štvrtok depozitnú sadzbu na mínus 0,4 percenta z doterajších 0,3 percenta. Záporná depozitná sadzba má banky nútiť aj k väčšiemu poskytovaniu pôžičiek. ECB v rámci podpory ekonomiky tiež rozšírila program nákupov dlhopisov na 80 miliárd eur mesačne z doterajších 60 miliárd eur mesačne.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy ECB, pôžičky

Diskusia (0 reakcií)