Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

ECB si kvôli nesplácaným úverom posvieti na matku UniCredit Bank

19.01.2016, 18:45 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Renault zvolá na opravu viac ako 15-tisíc áut // Johnson & Johnson’s prepustí 3-tisíc ľudí

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy

TREND.24

Vláda by mala v stredu rokovať o poskytnutí investičnej pomoci pre dvoch investorov v celkovej sume 6,83 milióna eur. Vďaka týmto investičným stimulom by malo do konca roka 2019 na Slovensku vzniknúť spolu 438 nových pracovných miest. Obe firmy plánujú preinvestovať celkovo 17,66 milióna eur.

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Miroslav Bdžoch porušil zákon a vytvára neprimeraný tlak. Tvrdí to výbor Lekárskeho odborového združenia (LOZ) UNB vo svojom stanovisku. Odbory v UNB predložili návrh novej kolektívnej zmluvy riaditeľovi už v októbri minulého roka. „Riaditeľ porušil zákon a do 30 dní sa písomne nevyjadril, s ktorými ustanoveniami nesúhlasí. Dodnes ignoruje aj dohodnuté termíny. Táto situácia nás zaráža o to viac, že riaditeľ je nominantom sociálnej vlády a žiadame ministra, aby situáciu riešil,“ uvádza sa v stanovisku.

Zamestnanci Podpolianskych strojární v Detve vstúpili 15. januára do štrajkovej pohotovosti. Dôvodom bolo nevyplatenie časti mzdy za mesiac december 2015 vo výplatnom termíne, určenom v platnej a účinnej kolektívnej zmluve na 14. januára 2016. Odborári považujú toto rozhodnutie zamestnávateľa za protiprávne a nekorektné. Zamestnávateľ svoje rozhodnutie o zmene termínu splatnosti časti mzdy neprerokoval vopred s odborármi, ale príslušný odborový orgán len informoval, čo odbory hodnotia ako vznik kolektívneho sporu. O ich ďalšom postupe v utorok hovoril na tlačovej besede v Banskej Bystrici predseda Základnej organizácie Odborového zväzu KOVO Stanislav Ľupták.

TREND_24_kruh_logo

Európska centrálna banka (ECB) si vyžiadala údaje o problémových úveroch od viacerých talianskych bánk. Medzi nimi je napríklad spoločnosť UniCredit. Kontroly sú zamerané na zhodnotenie stratégií, dohľadu a metodológií zo strany bánk v súvislosti s nesplácanými úvermi. Informovali o tom banky. V nedeľu hovorca ECB informoval, že banka hovorí s viacerými bankami v rámci eurozóny o vysokej úrovni nesplácaných úverov.

Teplé počasie a rastúce dodávky ropy udržia nadmernú ponuku komodity na trhu minimálne do obdobia záveru roka 2016. Vyplýva to zo správy Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) zverejnenej v utorok. Teplé zimné počasie v mnohých krajinách sveta znížilo celosvetový rast dopytu v štvrtom štvrťroku 2015 na jeden milión barelov ropy denne. V predchádzajúcom kvartáli bol na úrovni 2,1 milióna barelov ropy denne.

Francúzsky výrobca automobilov Renault zvolá na opravu viac ako 15-tisíc áut a upraví im motor tak, aby zodpovedal emisným normám. Informovala o tom v utorok ministerka životného prostredia Segolene Royalová. Minulý týždeň Renault oznámil, že vyšetrovatelia prehľadávali tri pracoviská automobilky, pričom sa zamerali na technológiu merania emisií. Testy podľa S. Royalovej neodhalili prítomnosť softvéru, ktorý by skresľoval údaje o emisiách oxidu uhličitého a oxidu dusíka. Vláda v Paríži nariadila testovanie s cieľom zistiť, či sa v autách na francúzskych cestách nenachádza zakázaný softvér, podobný tomu, ktorý použila vo svojich autách spoločnosť Volkswagen.

Počet pasažierov, ktorých v minulom roku vybavilo Letisko Viedeň, stúpol o 1,3 percenta na rekordných 22,8 milióna. Spoločnosť o tom informovala v utorok. Motormi rastu počtu cestujúcich boli predovšetkým nové diaľkové trasy. Posilnila aj preprava cez letiská Košice a Malta, v ktorých je Letisko Viedeň strategickým investorom. Počet pasažierov, ktorí vlani využili Letisko Košice, oproti roku 2014 stúpol o 15,1 percenta na 410 446. Letisko Malta evidovalo vlani rekordný počet cestujúcich, a to 4,62 milióna, čo bol medziročný rast o 7,7 percenta.

Americká spoločnosť Johnson & Johnson, ktorá vyrába najmä kozmetické a farmaceutické prípravky, v nasledujúcich dvoch rokoch zruší asi 3-tisíc pracovných miest v divízii zdravotníckych prístrojov. Celosvetovo to je štyri až šesť percent pracovnej sily v tejto divízii. Firma v utorok tiež uviedla, že v súvislosti s týmto krokom očakáva rekordné náklady na reštrukturalizáciu vo výške 2,4 miliardy dolárov pred zdanením.

Rast čínskej ekonomiky v štvrtom kvartáli minulého roka bol najpomalší od finančnej krízy. Zvyšuje sa tak tlak na čínsku vládu, ktorá má problémy s obnovením dôvery investorov. V štvrtom kvartáli sa rast čínskej ekonomiky v medziročnom porovnaní dostal na 6,8 percenta z úrovne 6,9 percenta v predchádzajúcom kvartáli. Tento výsledok je v súlade s očakávaniami. Ide o najslabší rast od prvého kvartálu 2009.

Ukrajina dlhuje Rusku za dodávky plynu v treťom kvartáli minulého roka 2,55 miliardy USD. Informoval o tom v utorok ruský plynárenský monopol Gazprom. Dlh má Kyjev uhradiť do desiatich dní. Súčasťou dlhu sú aj zmluvne dohodnuté objemy plynu, ktorý Ukrajina v skutočnosti neodobrala. Spor medzi Gazpromom a ukrajinskou štátnou energetickou firmou Naftogaz je predmetom konania pred arbitrážnym súdom v Štokholme. Gazprom si voči Kyjevu nárokuje pohľadávky v celkovom objeme 29,2 miliardy USD.

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy TREND.24