Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekoanarchisti si vynucujú skorý koniec uhlíka. Prišiel by ekonomický kolaps

10.10.2019, 18:00 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

Ľudstvo môže vymrieť už o 140 rokov. Profesor Philip Gingerich z Univerzity of Michigan uverejnil začiatkom roka štúdiu, podľa ktorej v roku 2159 stúpne úroveň oxidu uhličitého v atmosfére na úroveň, ktorá tu nebola od vyhynutia dinosaurov pred 65 miliónmi rokov.

  • Tlačiť
  • 3

Súčasný prudký nárast hladiny CO2 vo vzduchu je porovnateľný iba s obdobím termálneho maxima pred 55 miliónmi rokov, kedy sa globálna teplota zvýšila o 5-8 stupňov Celzia. To spôsobilo, že v Arktíde bola tropická klíma plná paliem a krokodílov. V hlbokých vodách oceánov prebehlo masívne vymieranie, no cicavce zažili rozmach.

Štúdia odhaduje, že množstvo CO2 vo vtedajšej atmosfére dosiahlo úroveň 3 000 – 7 000 gigaton CO2. Ľudstvo doteraz od priemyselnej revolúcie do atmosféry vypustilo zhruba 1 500 gigaton CO2 a jeho objem rastie exponenciálnou rýchlosťou.

Súčasný rast emisií CO2 je násobne rýchlejší ako počas termálneho maxima, ktoré bolo rozložené do obdobia zhruba 20 000 rokov. Tieto odhady prispeli k panike, že voči klimatickej zmene sa treba postaviť hneď a nie až o pár dekád.

Rebélia proti vyhynutiu

Jednou zo skupín, ktoré vyžadujú okamžitú zmenu, je hnutie Extinction Rebellion (XR, Rebélia proti vyhynutiu). To sa snaží problém eskalovať občianskou neposlušnosťou vo viacerých európskych metropolách, najmä v Londýne.

V utorok 8. októbra stovky demonštrantov zastavili verejnú dopravu na najfrekventovanejších londýnskych uliciach a zablokovali ulice aj v Paríži, Sydney či Berlíne.

 

Protesty hnutia Rebélia proti vyhynutiu budú pokračovať v októbri aj v ďalších mestách sveta. „Toto je stav núdze. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Klimatické zmeny