Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Študentka dva roky nevyprodukovala žiaden odpad. Žije bez obalov a zakladá podnik

12.12.2014, 14:01 | Jozef Tvardzík | © 2014 News and Media Holding

Volá sa Lauren Singer. Má 23 rokov a pochádza z New Yorku. Už dva roky neprodukuje žiadne odpadky, ktoré by mohli škodiť životnému prostrediu. „Viem, čo si asi myslíte. Musím byť asi hippie, klamárka alebo nereálna. Ale uisťujem váš, že nie som ani jedno. A som reálna,“ tvrdí.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy

odpad

Sympatická Američanka nebola odjakživa zelený radikál. Jej postoj k prirodzenej neudržateľnosti sa budoval postupne. Podiel na jej rozhodnutí malo štúdium environmentalistiky na New York University.

Svoje spotrebné správanie sa rozhodla zmeniť po tom, keď si všimla spolužiačku, ktorá si na každú prednášku prinášala jedlo zabalené v mikroténových obaloch. Jedla ho cez prestávku jednorazovým plastovým príborom a zapíjala to kolou v plaste. Po jedle všetky plastové obaly vyhodila do koša – bez snahy o recykláciu. „Úprimne ma jej konanie zlostilo,“ vraví pre TREND.sk.

Keď však prišla domov, zistila, že robí vlastne to isté, len menej očividným spôsobom. Keď otvorila chladničku, všetky potraviny mala obalené v plaste. „Bolo to prvýkrát v živote, kedy som sa cítila ako pokrytec. Chcela som šetriť životné prostredie, ale robila som úplne to isté,“ napísala.

Američanka s vlastnými bio produktmiZdroj: Archív L.S.

Keď to zvládne rodina, prečo nie aj single žena

Prestala si preto kupovať veci v plastových obaloch a potraviny si balí do vlastných nádob. Oblečenie tiež kupuje len v second handoch. Nepoužíva plastové slamky na pitie alebo tašky, ktoré sa pridávajú k nákupom. Podľa vlastných slov novým spôsobom života ušetrila dosť peňazí, začala zdravšie jesť a je vraj aj šťastnejšia. „Nie je to jednoduché a chce to hlavne veľa plánovania vopred - kam pôjdem, čo zjem a podobne. Ale vycibrila som ti túto schopnosť,“ tvrdí.

Inšpiráciou bol pre ňu blog Zero Waste Home. Píše ho matka dvoch detí z Kalifornie Bea Johnson, ktorá vyznáva život bez odpadkov. Vlani jej vyšla kniha, ktorá je akýmsi návodom, ako žiť plnohodnotný život bez plastov a zbytočného konzumu. Rodina, aspoň podľa fotiek, obľubuje minimalistický štýl bývania. Vlastní obchod, kde predávajú potraviny bez obalov.

Lauren si preto povedala, že ak tento štýl života zvládne rodina, nie je dôvod, prečo by takýto život neprežila aj mladá a slobodná žena. Úprimne priznáva, že to nebolo vôbec jednoduché a prvý rok bol kľúčový aj po psychickej stránke.

Veľa googlila a hľadala alternatívy, ako nahradiť bežné veci, ktoré si dovtedy ani neuvedomila. Všetky čistiace prostriedky a bežné prípravky určené pre každodennú hygienu - od zubnej pasty či kefky až po odlíčovadlá, krémy a šampóny sú buď balené, alebo vyrobené z plastu. Ako ťažkosťami prechádzala, detailne popisuje na svojom blogu Trash Is For Tossers.

Hygienická homemade sada pre čisté wcZdroj: Archív L.S.

Ako si subkultúra buduje biznis

Detailnejším čítaním jej blogov možno zistiť jednu zaujímavú vec: ekologicky založení ľudia sa stali subkultúrou, ktorá svoj životný štýl až neuveriteľne efektívne využíva pre vlastné živobytie. Keďže ekomaniaci sú súdržná komunita, dokážu si navzájom robiť skvelú reklamu.

Lauren sa nevyhýba v blogoch ani citlivejším téma, ako je napríklad vysporiadanie sa s menštruáciou. Pre bežné ženy vec, o ktorej by možno nevypisovali kade tade, pre mladú aktivistku vec verejná. Keďže z princípu nechce nakupovať nič v plaste, vrátane vložiek či tampónov, riešila to kúpou takzvaného „menstrual cupu“ (menštruačného hrnčeka) za 40 dolárov. Na tomto mieste nebudeme vysvetľovať, ako celý produkt funguje, ale ide o vychytávku jej ekopriateľky Alden Wicker, ktorá nápad patentovala a založila si firmu Eco Cult. Keď tento pohárik mladá Američanka vyskúšala, nevedela si ho vynachváliť. Už teraz má vypočítané, že počas 10 rokov ušetrí oproti nákupu tampónov a vložiek, z ktorých tiež existuje bio verzia, 1 640 dolárov.

Rovnako otvorene riešila na blogu aj sex s expriateľom. Nepopísala žiadne pikantné detaily, dôvod na nový príspevok na blogu bol pragmatický. Kondóm aj antikoncepcia sú taktiež zabalené v plaste. Čo s tým? Aj v tomto prípade eko-biznis prišiel s riešením. Mladá podnikateľka Meika Hollender predáva kondómy pod názvom Sustain Condoms. Sú z prírodného latexu (navyše fair trade) a sú určené pre ľudí, ktorí chcú byť šetrní k prírode.

Lauren nechodí ani oblečenie nakupovať do obchodných centier, bez hanby priznáva, že sekáče sú jednoducho super. Na 23. narodeniny ju obliekal jej kamarát – módny dizajnér Daniel Silverstein, ktorý založil firmu Zero Waste Design. Ako už naznačuje názov, politikou značky je tiež vyrábať čo najmenej odpadu.

„Textilné znečistenie je rastúci problém v módnom priemysle. V priemere 10 až 15 percent textílii sa pri výrobe oblečenia vyhodí, čo je obrovské číslo, ak zoberieme do úvahy, že sa vyrobia milióny kusov oblečenia každý rok,“ napísal na svojej web stránke. Keď pracoval v dizajnérskej firme, jeho šéf platil 500 dolárov mesačne, aby mu externá spoločnosť každý mesiac vynášala textilný odpad. Pri vlastnej značke Zero Waste Design zákazníkov presviedča, že množstvo odpadu pri výrobe ošatenia znížil na nulu.

Ďalší eko-známy študentky Lauren Ro Kumar založil nedávno firmu Brush with Bamboo. Všimol si diery nielen medzi zubami, ale aj na trhu s ústnou hygienou. Zakladateľ spoločnosti tvrdí, že na celom svete sa každý rok vyrobí 4,7 miliardy zubných kefiek a ich obmena je obrovská záťaž pre životné prostredie. Zubné kefky tak vyrába z bambusového dreva a štetinky sú vyrobené z biologicky rozložiteľného nylónu.

Zubné kefky v kúpelni

... a tak zakladanie podniku spúšťa aj Lauren

Zakladanie firmy neminul ani Američanku. Pred pár týždňami na blogu napísala, že zakladá vlastnú spoločnosť Simply Co., ktorá bude predávať doma vyrobené čistiace prostriedky. Keďže peňazí nie je nikdy nazvyš, svoj biznis plán ponúkla na crowdfundingovej platforme Kickstarter.

Jej projekt upútal. Pôvodne chcela vyzbierať 10-tisíc, ale v priebehu pár dní od darcov získala na projekt 40-tisíc dolárov.

Prvým produktom tak bude domáci prací prostriedok, ktorý má byť zložený z troch základných ingrediencií: sóda bikarbóna (NaHCO₃), uhličitan sodný, zvaný v angličtine ako washing soda (Na₂CO₃), a takzvané kastílske mydlo, ktoré tvorí kozie mlieko, olivový olej a olej zo sladkých mandlí.

Mimochodom, v skvelom reklamnom prome tvrdí, že na trhu existuje 85-tisíc rôznych priemyselných chemikálii a ich zloženie musí byť transparentne uvedené na obaloch. „Problém je v tom, že nemáme `absofuckinglutely` žiadnu predstavu o tom, čomu sa vystavujeme a aký vplyv to má na životné prostredie,“ povedala so svojským šarmom.

Veľkú popularitu si mladá Američanka získala nielen sympatickým javom, ale aj praktickými radami. Priniesla napríklad návod na výrobu vlastnej zubnej pasty: je zložená z troch lyžíc kokosového oleja, 2,5 lyžice jedlej sódy a 30 kvapiek bio mätového oleja.

Mesiacmi experimentov prišla aj na recept pre vlastný prací prostriedok, ktorý je možné vyrobiť z pol hrnčeka jedlej sódy, octu a vriacej vody. Nepoužíva práčku, ale ručné umývanie.

„Realita nám velí, že tí z nás, ktorí sa starajú o to, koľko ľudstvo vyprodukuje odpadu, sú stále utláčaní názorom, že vlastne ide o bežnú vec. Množstvo ľudí sa ani neobťažuje zamýšľať nad tým, koľko vriec odpadu leží vedľa obrubníka pred ich domom,“ dodala Lauren.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy odpad