Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonóm: Radšej zregulujme politikov ako Uber a Airbnb

12.11.2019 | Tomáš Zemko

Diskusia (19 reakcií) Pravidlá diskusie

12.11.2019 | martin33

"Spatříte-li, že se pracuje nikoli dobrovolně, nýbrž z donucení, že lidé produktivní musejí žádat o povolení k obživě ty neproduktivní, že peníze plynou do kapes těm, kdo obchodují nikoli se zbožím, nýbrž s výsadami, že se bohatne nikoli z práce, nýbrž z úplatků a konexí, že zákony chrání nikoli vás před nimi, nýbrž je před vámi, že lidé úplatní jsou odměňováni, zatímco ti poctiví se jen obětují pro druhé, pak poznáte, že společnost je předurčena k zániku."
Ayn Randova, Atlasova vzbura

12.11.2019 | NCRD

Už to tu cituješ druhý krát - a vždy je to zaujímavé.

Tu knihu si prečítam.

12.11.2019 | zakaznik

Je na základe knihy aj taká veľmi zle urobená filmová trilógia.

12.11.2019 | martin33

Tak, tak, ta zfilmovana trilogia je mizerna. Ono sa to ani neda dobre sfilmovat, lebo jadrom knihy su dlhe filozoficke monology.

12.11.2019 | Marek111

to je zlatee. precitas si jednu knihu a teraz to budes pastovat pod kazdym clankom.

12.11.2019 | zakaznik

Najlepší sú tí, čo si neprečítajú NIČ a potom sa cítia kompetentní rozhodovať o druhých vo voľbách. Alebo im rovno vládnuť.

12.11.2019 | martin33


Z cca. 50 knih co som precital minuly rok, tato na mna urobila najvacsi dojem a preto vyroky z nej budem pastovat dovtedy, kym vsetci kolektivisti, socialisti a "progresivci" nepochopia, ako svojim konanim skodia spolocnosti.

Len tak mimochodom, ak si pozorne precitas ten citat vyssie, tak tam najdes aj Kocnera a jeho "opicky". A pritom ta kniha bola napisana vtedy, ked Kocner nebol este ani "v plane".

12.11.2019 | Marek111

oh wow, v tej knihe su popisane modely spravania spolocnosti a ty si ju precital.
a este k tomu si ju precital v cestine (predpokladam podla citacii)!

12.11.2019 | martin33

Tak, tak a aj tebe pridam par riadkov na citanie v cestine:
https://cs.wikipedi...
"Argumentum ad hominem (lat. „argument k člověku“) je argument, kterým se diskutující snaží vyvrátit oponentovo tvrzení poukazováním na jeho vlastní názory či jednání, případně i na jeho skutečné či domnělé nedostatky. Argument ad hominem se obvykle považuje za demagogický a neplatný."

12.11.2019 | Marek111

Mylis sa kamarat, ja sa nesnazim vyvratit ziadne tvoje tvrdenie, ani citaciu. S Atlas Shrugged nemam najmensi problem.
Smejem sa len na tebe - precitas si jednu vizionarsku knizku a dokola pastujes mudrosti. Nechcem si predstavit, co budes robit, ked z noviel prejdes na pop-vedecku literaturu o behavioralnej ekonomii.

12.11.2019 | martin33

"Smejem sa len na tebe - precitas si jednu vizionarsku knizku...".....dalsi priklad "Ad hominem". Naozaj si precitaj tu definiciu vyssie, specialne cast "poukazováním na jeho....domnělé nedostatky", pomoze ti to diskutovat a argumentovat bez logickych chyb.

Ale nahodou si trafil, momentalne mam rozcitane
https://www.databaz...

12.11.2019 | Marek111

minul si pointu. mojim cielom bol argument ad hominem. nemam dovod adresovat citacie, stotoznujem sa s nimi. zaujala ma tvoja potreba pouzivania citacii z jednej knihy, v takejto intenzite :)

btw. freakonomicka seria je tak trochu odpad. ale zelam prijemne citanie.

12.11.2019 | sammy_dlx

Bol by som zvedavy co by šulin urobil, sk by mu pod oknami cez leto kazdu noc vyziapavala banda ozralych anglicanov ci holandanov, rano musel prestupovat cez ogrciane, osrane a ostane chodniky a steny, pretoze plebs zo zapadu sa prisiel do jeho mesta hrat za relativne male peniaze na pana. Hotel by si ovsem nevedeli zaplatit, lebo hotel plati dane, odvadza poplatky, a podlieha nejakym hygienickym a stavebnym predpisom, takze idu do lacneho AirBnB a externality nakladov s tym spojenych presuvaju na vsetkych obyvatelov na okoli (mestska policia nezvlada napor staznosti a nedokazu podtavit na kazdy roh policajta, kedze dane a poplatky za pobyt do mestskej kasy neprichadzaju).
Šulin by si mohol precitat nieco o teorii negativnych externalit a mozno by zistil, ze aktualny stav nie je z ekonomickeho pohladu vobec optimalny.

12.11.2019 | zakaznik

Ak by si nevedeli zaplatiť hotel, tak by si zaplatili hostel.
Nemá to nič spoločné so vzostupom Airbnb.
Čo sa týka situácie vnútri bytového domu, tak najlepšie to riešiť dohodu na opatreniach, alebo občianskoprávnym sporom.
Väčšinou sa ozývajú lobisti z hotelového biznisu, nespokojných susedov Airbnb bytov som ešte nevidel, aj keď ojedinelé prípady sa môžu vyskytnúť.

12.11.2019 | Morris

máme suseda, ktorý má takto dva či tri byty. Niekedy sú nájomníci hluční, niekedy nie. Ale nejakou dohodou to nevyriešiš, pretože ani nevieme kto to je - nikdy sa na schôdzi neukázal. A občianskoprávny spor? Čo si si ráno dal?

12.11.2019 | zakaznik

Keď má dva či tri byty, predpokladám, že má aspoň jednu schránku a aspoň dve či tri bytové dvere.
Takže miesto na odkaz pre neho by sa asi našlo.
Zjavne tie byty nie sú taký problém, aby to niekto riešil.

12.11.2019 | FeroImrecze

Najjednoduchšie je hodiť to na Airbnb. Pritom problém je inde. Ubytovanie cez airbnb nie je vôbec lacné. Ak niekomu ide len o cenu, nehlada na Airbnb. Navštív ich stránku a presvedcis sa. Sú oveľa lacnejšie hostely a ubytovne. Naopak mnoho alkoholických turistov býva práve v "lepších" hoteloch. Tieto alkoholické zájazdy tu boli skôr ako Airbnb.
Co sa Uberu týka, najhoršie čo sa mu mohlo stať je povinnosť zamestnávania vodičov v pracovnom pomere. To úplne zabilo jeho filozofiu - že si tak privyraba ten čo má auto a čas a najmä v lukrativnom čase kedy klasické taxíky nestíhajú a je vysoký dopyt a teda aj cena.
Takto vznikla len ďalšia taxisluzba a tak ako pred uberom, v špičke taxík nezozeniete rovnako ako počas majstrovstiev sveta. Lebo počet vodičov je úzko obmedzený počtom zamestnancov. A tých treba platiť aj keď stoja, hoci povodna idea bola že budú relaxovať alebo robiť v hlavnom zamestnaní inde.

12.11.2019 | Kiskáčik

Netrep sprostosti. Žiadna povinnosť zamestnávať vidičov Uberu neexistuje. Pracujú buď ako Szčo, jednoosobové sro, alebo ako zamestnanci sro. Uber žiadnych vidičov nezamestnáva.

12.11.2019 | salamoon

Iness a ekonomovia.. :D