Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomický model Nemecka je mŕtvy

16.07.2019 | Ronald Ižip

Diskusia (19 reakcií) Pravidlá diskusie

16.07.2019 | Runforfun

Pán Ižip takéto závery, na základe jednej krízy. Určite s Vami nemôžem súhlasiť. Ekonomický exportný model fungoval v historii pri technologických lídroch vždy. Exportné záujmy si obhajovali veľmoci aj vojensky, od opiových vojen, po vojny USA s japonskom, pitie bostonského čaju atd. Akonáhle ale začne veľmoc presadzovať záujmy vojensky tak je to je jej koniec, lebo už nemá jeho tovar trhovú výhodu ale iba výhodu pretlačenú zbraňami. Nemci majú stále čo ponúknuť, stále majú trhovú výhodu a Nemci hrozne veľa investovali vonku, produkujú na lokálnych trhoch..čiže export im klesá. -Čína, USA, Europa, Rusko.
Vaše závery sú nekvalifikované.

16.07.2019 | Ronald Ižip

Ďakujem za feedback. Ja mám trocha iný pohľad - finančná kríza zlomila dlhodobý trend globalizácie, ktorý sme tu mali od Bretton-woodu. Viac o tom píšem v novom čísle. Globálna stagnácia exportu počas poslednej dekády ukazuje, že tento model má dlhodobý problém. Nie je to zďaleka iba o jednej kríze. Ale samozrejme, nikto z nás nevie predpovedať budúcnosť.

16.07.2019 | Runforfun

Len potom nechápem. Málo krajín dokáže vyžiť len z vlastného trhu, vlastnej spotreby. Ani Čína. Ak by sme sa uzavreli , každý, tak je tu iná kríza. Globalizácia a voľný trh je odpoveďou, a nech vyhrá lepší. A to Nemci veľmi šikovne využili a v tomto boji vyhrávali. ČO zastavilo ich export??? Obchodná vojna, a budovanie kapacít v zahraničí. Ale to neznamená že Nemecko ide ku dnu..to znamená že Nemcko bude vyvážať menej ale bude vyváažať do svojivh fabrík vo svete služby, nebude mať v exportnej položke HW(všeobecne tým myslím hmotný výrobok) - ale SW, čiže bude to na objem menej ale na zisk a pridanú hodnotu toho bude možno viac. Vôbec nie je mŕtvy. Know how Made in germany má neskutočnú hodnotu.

16.07.2019 | Ronald Ižip

Runforfun, áno - tiež si myslím, že export služieb je budúcnosť. Tu je Nemecko tretie na svete https://knoema.com/..., avšak export služieb na úrovni 342 miliárd ďaleko zaostáva za exportom tovarov, ktorý je takmer 5-násobne vyšší. A to sa nedá dobehnúť za dekádu. Čo sa týka exportu high-tech, tam nie je ani v prvej dvadsiatke. Ale chcelo by to podrobnejšiu analýzu...

16.07.2019 | Runforfun

Súhlasím ale to neznamená že Nemecko pôjde od krízy ako píšem objem exportu v mld bude nižší lebo tam bude chýbať materiálový podiel. Bude tam viac služieb, SW. Tak ako USA ktoré majú zaujímavý podiel predaja práv napr SW, Filmy, hudba, hry. Na objem pojde export Nemecka dole, na pridanú hodnotu isto nie. T.j.

16.07.2019 | @@@

ak chce byť krajina expeortnou musi najmä najsť krajinu ktora ten tovar od nej kupi ....nemecko potom može vyrabať aj 2krat tolko ako teraz ked svoje produkty už viac neumiestny za hranice ostanu mu len prebytky a problemy


všetko to je o dopyte a ponuke .....nemožeš len bezhlavou vyrabať a myslieť si že vždy sa najde niekto kto to kupi ....nemožu všetky štat stať len na exporte lebo komu by to všetko nakoniec predali ....v globalnej ekonomike plati že na konci musi byť sučet nula (čiže dovoz a vyvoz medzi krajinami sa musi rovnať nule ) lebo z mimozemštanmi zatial neobchodujeme

16.07.2019 | mba

Ak je ekonomicky model Nemecka mrtvy, tak ten slovensky uz aj zhnil. Nemecko onedlho nastartuje nova era elektro biznisu: elektro auta, budovy nezavisle na energo sietiach (okrem vody),....

Ktory model zije? Americky na dlh, kryty Pentagonom - vid arabska jar u amerických veritelov? Cinsky model kryty konciacou lacnou pracovnou silou bez ohladu na zivotne prostredie?

Trend predajom velmi utrpel na kvalite....

16.07.2019 | Ronald Ižip

MBA, opäť, to je vec názoru a možno prílišných očakávaní. Nemecké technologické firmy za tými americkými výrazne zaostávajú. Môj názor nie je v tomto smere jediný. Napríklad WSJ v uvedenom článku píše: "At the same time, there is a pervasive feeling, analysts and executives say, that German companies can’t keep up with the tech giants from the U.S. and elsewhere.”"

16.07.2019 | tono.hajduk

Ktore nemecke firmy (mimo IT) vyrazne zaostavaju ? Strojarina, chemia, hutnictvo ? .. v IT Europa celkovo zaspala (to nie je problem nemecka). (nespochybnujem, ze nemecko a my s nimi sme pred recesiou, ale model nemecka sa ekonomicky vyrazne neodlisuje od us alebo azie ..)

19.07.2019 | mba

Facebook, ci Google, Uber, Airnbnb nie su jedine technologie a su castokrat bubliny, ktore po regulacii a konkurencii zapadnu medzi ostatnych poskytovatelov appiek s vybranym trhom. Technologii viac potrebnych pre zivot ma Nemecko dost.

Ale hlavne, nemecke dialnice, vlaky, auta, lietadla (s dalsimi), nakupne centra, priemyselne technologie, chemicky, potravinarsky priemysel, co len chcete, maju na celkom slusnej urovni.

Z Facebooku, Whatsappu atd sa clovek nenaje a realne ho k zivotu nepotrebuje... Aj ti mladsi casom pridu na to, ze zivot sa neodohrava v krabicke, do ktorej civeju cele hodiny... Ako v Matrixe

16.07.2019 | martin33

Elektro auta,,,,,v case ked sa v Nemecku zatvaraju jadrove elektrarne :-)))
Budovy nezavisle na energo sietach .....este vacsia sranda, byvat a pracovat sa tam bude dat len vtedy ak bude svietit Slnko alebo fukat vietor :-)) Pokial viem, miniaturne fuzne reaktory, ktore by sa dali zabudovat do samotnej budovy, este neexistuju ani v Nemecku.
V Nemecku je rovnaky trend ako u nas, teda rozne humanitne pavedy su preferovane oproti studiu technickych a prirodovednych disciplin a nemecky vyskum a priemysel zatial funguje na starsich odbornikoch a z "importu" vzdelanych ludi zo strednej a vychodnej Europy.

19.07.2019 | mba

Myslim, ze Nemecko velmi nepoznate.

16.07.2019 | Roman Kanala

Autor má pravdu s infraštrukturálnymi investíciami. Železnice sú v zlom stave, stavajú sa len diaľnice. Na cestách nie sú zanedbané diery cez viaceré konštrukčné vrstvy až pod makadam ako na východnom Slovensku, ale asfalt je často popukaný. Letiská pri ekonomickom poklese budú ešte chvíľu vyhovovať, potom už nie.

Keď bola Frau Merkel na otvorení nového Gotthardského tunela, ktorý umožní prechádzať Švajčiarskom rýchlosťou 200-250 km/h, povedala, že "Nemecko má čo doháňať, aby bola trasa dokončená. A my si našu domácu úlohu urobíme." Zatiaľ to akosi nevidno. Miliardy idú na výkrm milióna muzošov, ktorých tam pozvala. Ekonomický efekt nula i súčasný, i výhľadový.

Ľudia majú tendenciu myslieť si, že všetko je tak, ako bolo včera a preto nemá zmysel niečo meniť. Francúzska nákaza zasiahla i Nemcov, ktorí objavili radosti leňošenia a stali sa hedonisti. Na rozdiel od Francúzov sa však vedia mobilizovať a pracovať.

16.07.2019 | FeroImrecze

Mal som možnosť zažiť "pracovitosť " mladých Nemcov a každý Nemec nad 50 vám povie že súčasná a generácia má produktivitu práce o 50% nižšiu ako mali oni. Všetci mladí Nemci chcú pracovať len v manazmentoch kde si vymýšľajú nezmyselné pozície len aby nejako vykázali svoju dôležitosť. Podobne rastie štátna mašinéria. Problém je že tieto pozície síce zamestnávajú, ale neprodukujú. Preto aj ta zanedbana infraštruktúra, blackouty a pod. Pracovné nadšenie otcov už stratila aj mladá turecká komunita, ostatní gastarbajtri okrem vychodoeuropanov nikdy žiadnu pracovnú morálku ani nemali. Nemci spadli do stavu kedy len diskutujú a filozofuju ale "robiť nemá kto" resp. aj by mal kto, len chýba chuť. Kde sú tie časy kedy chodili neskutočne šikovní technici z Nemecka riešiť prusery miestnych po celej európe. Dnes naopak východoeurópske filiálky pomáhajú fungovať Nemeckým centralam kde nenájdete jediného kompetentného technika či. už ide o strojarinu , elektrotechnika, HW,... Ešte ich ako tak držia patenty, zopár výskumných ústavov a univerzity, ale tiež skôr už len vďaka zahraničnej " spolupráci ".

17.07.2019 | sano b

dakujem, zavan reality do akademickej debaty...

16.07.2019 | Niless

Kazda krajina ma nieco co sa je da vytknut, aj Svajciarsko ci Kanada alebo Novy Zeland. Ale dovera v krajinu sa celosvetovo vyjadruje cez nakup dlhopisov, to asi nikto nespochybuje, lebo tam sa stratavaju nazory. Neviem ci je nejaky lepsi ukazovatel. Podobne negativny by sme mohli aj pri Japonsku (mozno o dost viac) napriek tomu je zaujem o ich dlhopisy a viera v hospodarstvo ich krajiny.
Za mna tvrdit ze model NEmecka je mrtvy by sme mohli tvrdit keby bolo na stole nieco co to nahradi. Zrejme nic take nie je.

16.07.2019 | Ronald Ižip

Niless, vrátim sa k tým dlhopisom. Nemôžem súhlasiť s myšlienkou, že "Ale dovera v krajinu sa celosvetovo vyjadruje cez nakup dlhopisov". Nerád by som dlhopisový trh meral jediným faktorom, no tým najdôležitejším faktorom ceny dlhopisu s dlhou splatnosťou je očakávaný budúci ekonomický rast. Preto má Japonsko záporné sadzby aj napriek vládnemu dlhu 250% HDP. Vždy, keď sa očakávania rastu zlepšia, dlhodobé sadzby vzrastú.

16.07.2019 | @@@

najmä ked tie dlhy (čiže dlhopisy) nakupuju centralne banky ...to je važne dôvera v ekonomiku :D :D :D

19.07.2019 | BrunoBruno

Ale ďaleko najväčším nakupcom japonských aktív je BoJ. Je najväčším vlastníkom akcii japonských spoločností. A stále zväčšuje svoje aktíva. To je podľa mňa dôkaz absurdnosti ich systému. Pro tomto chode bude japonský štát vlastníkom všetkého relevantného priemyslu v Japonsku??? Nový socík? To asi nie je bohvieaký kauf... A zjavne sa z toho nevedia vymaniť. Katastrofálna demografia tento marazmus bude iná zhoršovať....