Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonomika eurozóny vlani vzrástla o 1,2 percenta. Je to najmenej za šesť rokov

14.02.2020, 14:19 | ČTK

Ekonomika eurozóny vlani podľa sezónne prepočítaných údajov vzrástla o 1,2 percenta, čo je najpomalšie od roku 2013, kedy sa krajiny platiace eurom stretávali s negatívnymi dôsledkami dlhovej krízy. Predvlani rast hrubého domáceho produktu (HDP) predstavoval 1,8 percenta. Vo svojej spresnenej správe to dnes uviedol štatistický úrad Eurostat. V celej Európskej únii potom ekonomika bez započítania Británie vlani vykázala rast o 1,4 percenta.

  • Tlačiť
  • 1

V poslednom štvrťroku minulého roka sa HDP oproti predchádzajúcim trom mesiacom zvýšil v eurozóne i celej EÚ iba o 0,1 percenta.

Medzikvartálny rast spomalil z 0,3 percenta v treťom kvartáli a bol najpomalší za posledných sedem rokov. Veľký vplyv na spomalení mal nulový rast HDP v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou v Európe, rovnako ako pokles HDP vo Francúzsku a v Taliansku.

Neprehliadnite

Eurozóna sa vlani musela vyrovnávať s negatívnymi hospodárskymi dôsledkami slabnúceho rastu globálnej ekonomiky, sporov v medzinárodných obchodných vzťahoch a neistoty okolo pripravovaného odchodu Británie z Európskej únie.

Európska centrálna banka (ECB) sa vlani v septembri rozhodla podporiť ekonomiku eurozóny znížením depozitnej úrokovej sadzby hlbšie do záporného pásma a obnovením nákupov dlhopisov.

  • Tlačiť
  • 1