Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ekonómovia vyvracajú mýtus: Pracovné miesta pre strednú triedu nemiznú, zlepšujú sa

17.01.2020, 14:00 | Tomáš Zemko | © 2020 News and Media Holding

Robotizácia, technologizácia a umelá inteligencia zoberú prácu strednej triede. Zostanú iba vysokokvalifikované a nízkokvalifikované pozície. Buď bude musieť byť zamestnanec vyškolený na sofistikovanú prácu, alebo mu zostane iba jednoduchá činnosť. Takýto scenár na trhu práce sa neraz objavuje v predpovediach ekonómov. Je však naozaj neodvratné, že zmiznú všetky pracovné miesta pre strednú triedu?

  • Tlačiť
  • 4

Polarizácia na trhu práce znamená, že miznú pracovné miesta so strednou kvalifikáciou. Trebárs taký zamestnanec v automobilke, ktorý pracuje za pásom. Buď sa naučí pracovať s robotmi, aby vedel vyrábať autá s vysokou pridanou hodnotou, alebo mu zostane práca s nižšou kvalifikáciou, zrejme s nižšou mzdou.

Neprehliadnite

O takomto vývoji je často počuť z úst ekonómov. Podobný scenár hrozí podľa ekonóma OECD aj Slovensku. Je vystavené riziku automatizácie. „Toto riziko je v prípade Slovenska najväčšie. V priemere OECD je každé šieste zamestnanie patriace do strednej triedy ohrozené automatizáciou. Na Slovensku je to každé tretie. Automatizácia je problém pre nasledujúcu generáciu,“ povedal Michael Förster pre TREND.

Slovensko je nástupom robotizácie najohrozenejšou krajinou v OECD.

Polarizácia na trhu práce podľa neho tiež znamená, že na to, aby ste sa udržali v strednej triede, musíte získavať viac a viac zručností. Táto hrozba sa však vôbec nemusí naplniť. Ekonómovia Daniel Oesch a Giorgio Picitto v novej štúdii zmapovali vývoj pozícií v niekoľkých najrozvinutejších krajinách v Európe. Pozreli sa na to, ako vznikali a zanikali nízko, stredno a vysoko kvalifikované pozície vo Veľkej Británii, Španielsku, Nemecku, či Švédsku medzi rokmi 1992 a

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy OECD, stredná trieda