Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Elektrina cez hranice potečie ľahšie. Lepšie siete pomôžu aj elektromobilom

19.08.2019 | Vladimír Maťo

Diskusia (4 reakcie) Pravidlá diskusie

19.08.2019 | Roman Kanala

Uz som sa potesil, ze to bude nejaká nová poriadna linka 500 kV. Ale to len rekonstrukcia. Ak to je za 200 miliônov, tak to bude len lokálneho významu. Nové silné vedenia stoja miliardy.

Situácia je vázna, Cesi si na nemeckych hraniciach postavili transformátory na separáciu sietí, a Poliaci si to na hraniciach idú postavit tiez. Nemecké prúdy v smere sever - juh tam zatazovali siete a na ochranu frekvencie sa museli mobilizovat vsetky rezervné zdroje. Potom nebola rezerva na akýkolvek i ten najmensí výpadok doma.

Problém s velmi vysokým napätím je, ze sa to nedá postavit za rok ci za dva. Aj ked existuje celospolocenský konsenzus a politická vôla, je to projekt na desatrocie a preto sa siete mali postavit pred odstavením jadrových zdrojov a nie potom. Resp. jadrové zdroje mali ostat v prevádzke, kým prúd nemá nové káble. Odpor miestych, súdne spory, ak treba i vyvlastnenie, to vsetko v právnom státe trvá dlho.

19.08.2019 | zajo-

Si-Fi záhada.

Prečo je elektrina taká drahá, keď naokolo je oveľa lacnejšia...

19.08.2019 | Roman Kanala

Elektrina z vrtúl v Severnom mori máva aj záporné ceny a vtedy je lepsie vrtule zabrzdit a odstavit. To je vtedy, ak ohrozujú stabilitu prenosovej sústavy.

Nemecké a dánske vrtule pracujú v tandeme s precerpávacími priehradami v nórskych fjordoch. Ale instalovaná kapacita vrtulí je uz taká, ze nie je mozné vsetko vstrekovat do elektrickej siete. Najlepsie riesenie by bolo pouzívat prebytky lokálne priamo na mieste na elektrolýzu vodíka alebo syntézu metánu z CO2, lebo to sú sietové technológie a plyn sa dá vpustit do existujúcich plynovodov na zemný plyn, ktorému vylepsia výhrevnost. No velké instalácie sú stále len vo výskumnom stádiu.

19.08.2019 | salamoon

uz som sa zlakol, ze bude lacnejsia