Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Elektrina má za sebou rekordné zdraženie. Trhy na to neboli pripravené

29.08.2018, 16:52 | Milan Debnár | © 2018 News and Media Holding

Týždeň v komoditách:Cena ropy začala stúpať. Po dlhom čase sa minulý týždeň darilo aj cenám drahých kovov. Zlato si pripísalo 1,6 percenta striebro zdraželo o 1,7 percenta.

  • Tlačiť
  • 1

Až v závere uplynulého týždňa sa ceny ropy posilnili. Ľahká americká ropa si prilepšila o 1,3 percenta a uzavrela na úrovni 68,72 dolára za barel. Po siedmich týždňových poklesoch tak za celý tento týždeň uzavrela o približne 5 percent vyššie. Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, v piatok zdražela o 1,5 percenta na 75,82 dolára za barel.

Ropa mieri na sever

Na začiatku tohto týždňa ropy zaznamenali ceny ropy rast, no na trhy pôsobia protichodné vplyvy, ktoré rast tlmia. Nahor ho posúvajú očakávania poklesu vývozu ropy z Iránu kvôli americkým sankciám aj informácie o najvýraznejšom poklese aktívnych ropných vrtov v USA za vyše dva rok. Ako uviedla spoločnosť Baker Hughes, počet aktívnych ropných vrtov v USA klesol o deväť na 860, čo znamená najväčší pokles od mája 2016. Pokles ich počtu signalizuje, že objem produkcie v USA by mal v najbližšom období klesnúť. Nadol cenu ropy tlačia obavy z ďalšej eskalácie obchodného sporu medzi USA a Čínou. Ten môže totiž významne ovplyvniť celosvetovú ekonomiku a znížiť dopyt po rope.

Neprehliadnite

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri vzrástla na 76,29 dolára za barel (159 litrov), cena americkej ľahkej ropy WTI dosiahla 68,93 dolára za barel.

Rozsah cien ropy brzdí najmä pokračujúci obchodný spor medzi 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy elektrina, komodity, Týždeň v komoditách, zlato