Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Erdogan pohrozil, že vpustí do Európy sýrskych utečencov

05.09.2019, 13:49 | TASR

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil, že "otvorí dvere" pre sýrskych utečencov, aby sa mohli dostať do európskych krajín. Je tak odhodlaný urobiť v prípade, ak v najbližšom čase nevznikne na severe Sýrie takzvaná bezpečnostná zóna, informovala agentúra AP.

  • Tlačiť
  • 1

Turecko dlhodobo žiada zriadenie bezpečnej zóny na severe Sýrie s cieľom zastaviť prúd sýrskych utečencov do Turecka a vytlačiť z oblastí pri tureckých hraniciach kurdských bojovníkov, ktorých Ankara považuje za teroristov.

Na zriadení takejto nárazníkovej zóny sa Turecko a USA dohodli už pred mesiacom, avšak dohodu sa zatiaľ nepodarilo zrealizovať. Podľa tureckých predstaviteľov totiž Washington v tejto oblasti neplní svoje záväzky. Ankara preto opakovane hrozí, že podnikne ofenzívu voči sýrskym Kurdom, ktorí sú spojencami USA v boji s džihádistami.

Neprehliadnite

Erdogan vo štvrtok varoval, že ak k vytvoreniu bezpečnej zóny v severnej Sýrii nedôjde v krátkom čase v koordinácii s USA, Turecko ju vytvorí vo vlastnej réžii. Súčasne pohrozil vpustením sýrskych utečencov do Európy.

„Budeme nútení otvoriť dvere. Nemôžu nás tlačiť k tomu, aby sme toto bremeno (sýrskych utečencov) niesli iba my sami,“ vyhlásil Erdogan na zhromaždení svojej vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP).

Ankara podľa neho nedostala od medzinárodného spoločenstva dostatočnú podporu na zvládnutie masového prílevu Sýrčanov.

Turecko by chcelo v bezpečnej zóne na severe Sýrie umiestniť zhruba milión z 3,65 milióna sýrskych utečencov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú na tureckom území, uviedol Erdogan.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Erdogan, Európa, Sýria, Turecko, utečenci