Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

„Národnostné“ tabule stáli kraje desaťtisíce eur, SSC ich preplatila o 20 percent

14.08.2019, 12:00 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

Názvy obcí v jazykoch národnostných menšín sa pôvodne uvádzali na menších značkách s modrým podkladom. Ministerstvo vnútra, pod ktoré zákon o cestnej premávke spadá, ich na podnet ministra dopravy Arpáda Érseka nariadilo vlani vo februári nahradiť rovnako veľkými, ako sú tie slovenské. Odlišuje ich len tenký modrý lem na okraji. Správcovia ciest dostali na prispôsobenie sa novým podmienkam dva roky.

  • Tlačiť
  • 4

Ani rok a pol po zavedení povinnosti ešte nie sú všetky cudzojazyčné značky pri slovenských cestách v súlade s platnou vyhláškou. Kým niektorí správcovia komunikácií ich už stihli nahradiť celoplošne, iní ani nezačali.

Týždenník TREND zmapoval, koľko za nový vizuál zaplatili kraje na cestách druhej a tretej triedy a Slovenská správa ciest (SSC) na prvotriednych komunikáciách.

Početní kritici v nariadení vidia skôr politickú snahu ministra vládneho Mostu-Híd zapáčiť sa jeho voličom, ktorá má od riešenia skutočných potrieb cestnej infraštruktúry ďaleko. Skromné rozpočty by vedeli využiť aj inak.

Neprehliadnite

„Keď parlament príjme takýto zákon, mala by tam byť aj klauzula, že to bude mať dopad na rozpočty krajov, miest alebo obcí a v akej výške. Toto, žiaľ, chýba “ kritizoval situáciu predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica.

Správcom navyše nestačí vymeniť len malé modré tabule. Často musia investovať aj do tých slovenských. Obe totiž musia spĺňať rovnaké parametre retroreflexnosti. Ponechanie menej výraznej slovenskej značky by bolo porušením stavebnej normy, ako aj príslušnej vyhlášky a zákona o cestnej premávke.

Rozmar za desaťtisíce eur

Podľa vlaňajších odhadov ministra dopravy stojí výmena jednej tabule 108 eur aj s DPH a montážou. Nie všetkým krajom sa podarilo túto cenu znížiť alebo aspoň udržať.

Najnižšia cena za nákup a montáž vychádza z odhadov Trnavského 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy samosprávy, SSC