Vo štvrtok večer sa v médiách objavila ďalšia závažná skutočnosť. V uznesení o vznesení obvinenia Kočnerovi sa nachádza aj SMS komunikácia medzi Mariánom Kočnerom a partnerom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom.
„Inak pracujem na odj**aní čuráka,“ napísal Kočner Haščákovi. „Povieme si, keď budeme spolu,“ odpovedal šéf finančnej skupiny.
To, že si takéto esemesky medzi sebou 17. januára 2018 M. Kočner s J. Haščákom vymenili, je fakt. Aj TRENDU túto skutočnosť potvrdili zdroje z prostredia polície. Ak si na komunikáciu J. Haščák podľa svojho vyjadrenia nespomína, nič to na jej existencii nemení.
A tomu, že sa mnohým ľuďom spojí s prípravou vraždy novinára, sa J. Haščák čudovať nemôže. Vznikla mesiac predtým ako novinára zavraždili a zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že na príkaz Kočnera. Dôkazy na prepojenie správ s prípravou vraždy ale (minimálne zatiaľ) chýbajú.
Neprehliadnite
-
Prečo Haščák nešiel na políciu? Správy od Kočnera považoval za bezvýznamné
Jaroslav Haščák tvrdí, že s Kočnerom o likvidácii kohokoľvek nikdy nekomunikoval.... -
Kočner mal písať Haščákovi mesiac pred vraždou Kuciaka o „odj**aní čuráka“
Medzi dôkazmi v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka má byť aj jeho komunikácia s...
Aj bez rukolapného prepojenia s vraždou Jána Kuciaka je však takáto komunikácia problémová a redakciu TRENDU, ktorý patrí do vydavateľstva vlastneného Pentou, mimoriadne zasiahla. Týkali sa esemesky zavraždeného novinára? Týkali sa niekoho iného? Týkali sa vraždy alebo inej formy ublíženia? Každá z týchto možností opätovne vážne naštrbuje dôveru redakcie TRENDU v spoločnosť Penta.
Ak by sa časom ukázalo, že J. Haščák minimálne vedel o príprave vraždy novinára, bolo by pre redakciu absolútne neakceptovateľné fungovať pod takýmto majiteľom. Už teraz sa hýbeme na tenkom ľade. Vysvetlenia J. Haščáka, že si na komunikáciu spred vyše roka nespomína, nepôsobia dôveryhodne. Dostával azda od Kočnera, prípadne ďalších známych, pravidelnejšie správy o tom, že sa pracuje na niekoho „odj**aní“?
Ak si na to nepamätá teraz, je možné, že by si na správu nespomenul mesiac potom, ako ju dostal, keď zavraždili novinára, ktorý pravidelne o Kočnerovi písal? Nespomenul by si na ňu v čase, keď vychádzali informácie o tom, ako sa Kočner novinárovi vyhrážal? A ak aj komunikácia s J. Kuciakom nesúvisela, je toto typ informácie, nad ktorou hodíte rukou s tým, že veď to je celý Kočner, takto komunikuje?
Od momentu, keď sa TREND dostal do rúk Penty, čelí redakcia dvojitému diskomfortu. Prvým je neustále dokazovanie a presviedčanie verejnosti a čitateľov o nezávislosti a o tom, že obsah neprispôsobuje skutočnosti, že vlastníkom je finančná skupina. Mimochodom, to naozaj nerobíme. Penta vplyv na obsah nemá.
Druhým je dilema v podobe práce pre vydavateľstvo vlastnené skupinou, ktorá je spájaná s kontroverznými podnikateľskými krokmi, s Gorilou, s krytím finančných aktivít ľudí ako M. Kočner a teraz s podozrením, že jej šéf mohol vedieť o snahe spôsobiť ujmu neznámej osobe.
Väčšina novinárov TRENDU sa rozhodla v čase, keď ho kúpila Penta, zotrvať aj v takomto vlastníckom nastavení. S cieľom nepochovať roky budovanú vysokú žurnalistickú tradíciu značky TREND a bojovať o udržanie nezávislosti a najvyššieho novinárskeho štandardu. Aj za cenu neustáleho dokazovania dôveryhodnosti redakcie pod takým majiteľom, akým je Penta.
Existujú však hranice, za ktoré sa ísť nedá ani v snahe zachrániť TREND. A veríme, že sa k nim nepribližujeme.