Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

EÚ narazila: Akékoľvek snahy o sankcie voči Poľsku bude Orbán vetovať

08.01.2016, 09:59 | ČTK

Prípadné sankcie Európskej únie voči Poľsku by Maďarsko vetovalo. V rozhlasovom rozhovore to v piatok uviedol premiér Viktor Orbán. Vyhlásil tiež, že Brusel by mal vybudovať „obrannú líniu“ na severnej hranici Grécka, pretože dohoda s Tureckom vraj nezabráni stovkám tisíc migrantov v ceste do Európy.

  • Tlačiť
  • 0

„Európska únia by nemala uvažovať o žiadnej forme sankcií voči Poľsku, pretože by to vyžadovalo jednomyseľnosť a Maďarsko nikdy žiadnu formu sankcií voči Poľsku nepodporí,“ uviedol V. Orbán.

Poľsko čelí v posledných týždňoch silnej kritike Európskej únie kvôli spornej novele zákona o verejnoprávnych médiách, ktorú vo štvrtok podpísal prezident Andrzej Duda. Zmeny umožnia novej vláde dosadzovať do vedenia verejnoprávnej televízie a rozhlasu svojich ľudí.

Neprehliadnite

Vyhlásenie maďarského premiéra prišlo len dva dni po tom, čo sa V. Orbán v poľskom horskom penzióne v Niedzici neformálne stretol s predsedom poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawom Kaczyńským. Obsah rokovaní politici nezverejnili. Agentúra Reuters schôdzku označila za zjavnú snahu posilniť euroskeptické spojenectvo v strednej Európe.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo štvrtok uviedol, že nečaká, že zmeny poľských zákonov o médiách a ústavnom súde povedú k opatreniam zo strany Európskej únie. „Nedramatizujme to príliš. Je to dôležitá vec, ale musíme mať priateľské a dobré vzťahy s Poľskom. Sme konštruktívni, do Poľska sa nenavážame,“ vyhlásil J. C. Juncker v Amsterdame.

Podľa siedmeho článku európskej zmluvy v prípade, že niektorý štát závažne a trvalo porušuje základné hodnoty EÚ, môžu ostatné členské krajiny rozhodnúť o pozastavení niektorých jeho práv v únii, vrátane práva hlasovať. Takéto rozhodnutie by ale v poľskom prípade mohlo prísť až po niekoľkých fázach rokovaní medzi komisiou a Varšavou. O opatrení sa hlasuje kvalifikovanou väčšinou, a nie jednomyseľne.

Orbán: Brusel musí vybudovať novú obrannú líniu

V. Orbán sa v rozhlasovom rozhovore vyjadril aj k migračnej kríze. Brusel by mal podľa neho vybudovať novú „obrannú líniu“ na severnej hranici Grécka. Dohoda únie s Tureckom uzavretá na konci novembra, ktorá má zbrzdiť prílivu migrantov z Blízkeho východu do Európy, podľa neho nebude k zastaveniu migračnej vlny stačiť.

„Myslím, že ďalšia obranná línia, ktorú musíme vybudovať, leží na severnej hranici Grécka,“ uviedol V. Orbán. K ďalším opatreniam v boji s migráciou by podľa neho malo patriť prijatie Bulharska do schengenského priestoru a zaslanie finančnej podpory Macedónsku na zabezpečenie ochrany hraníc. „Nemyslím si, že dohoda s Tureckom bude sama o sebe stačiť,“ dodal.

Maďarsko vlani zastavilo príliv migrantov do krajiny cez takzvanú balkánsku cestu výstavbou hraničného plotu. Migranti následne zvolili cestu na západ Európy cez Chorvátsko a Slovinsko.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy , Maďarsko, Orbán, Poľsko

Diskusia (0 reakcií)