Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

EÚ sa do roku 2050 stane klimaticky neutrálnou, Poľsko si vyjednalo výnimku

13.12.2019, 08:16 | ČTK

Lídri krajín Európskej únie sa v piatok po dlhom vyjednávaní zhodli, že EÚ bude do polovice storočia klimaticky neutrálna. Informoval o tom predseda Európskej rady Charles Michel. Dočasnú výnimku zo záväzku si podľa neho vyjednalo Poľsko. Závery majú obsahovať zmienku o jadrovej energii ako súčasti energetického mixu, ktorú presadzovalo Česko.

  • Tlačiť
  • 21

Veľká väčšina krajín bola už pred konaním pripravená prihlásiť sa k princípu, podľa ktorého do polovice storočia všetky emisie oxidu uhličitého v EÚ vyváži napríklad výsadba stromov.

Česko, Poľsko a Maďarsko však prišli s požiadavkami zohľadňujúcimi ich špecifickú situáciu. Poľsko požadovalo predovšetkým to, aby uznesenie prisľúbilo dostatok finančnej pomoci pre prechod k čistej energii pri regiónoch závislých na fosílnych zdrojoch.

Neprehliadnite

„Vieme, že je potrebné vziať do úvahy rôzne podmienky jednotlivých krajín a rozdielne štartovacie pozície,“ vyhlásil Ch. Michel po rokovaní trvajúcom viac ako šesť hodín.

Varšava si nakoniec vyjednala výnimku, ktorá jej umožní pripojiť sa k záväzku neskôr. Ďalšie rokovania s Poľskom bude podľa Ch. Michela v júni budúceho roka.

Naproti tomu českej požiadavke na priamu zmienku o jadrovej energii ostatné členské krajiny vyšli v ústrety a Praha sa ku klimatickej neutralite prihlásila.

Agentúra APA napísala, že podľa luxemburského premiéra Xaviera Bettela, ktorý sa spoločne s Rakúskom bránil hodnotiť jadro ako ekologickú energiu, nevznikne priama väzba medzi európskymi peniazmi a atómovou energiou.

  • Tlačiť
  • 21

Tagy klimatická kríza