Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

EÚ sa do roku 2050 stane klimaticky neutrálnou, Poľsko si vyjednalo výnimku

13.12.2019 | ČTK

Diskusia (21 reakcií) Pravidlá diskusie

13.12.2019 | martin33

Pojde vtedy elektrina zo zasuvky dlhsie ako 2 hodiny denne ?
Lebo dosiahnut "klimaticku neutralitu" pri zatvarani jadrovych elektrarni (alebo aspon nebudovani novych) sa len z vetra a slnka neda.

13.12.2019 | libertarian

Elektrika nikoho nebude trápiť, keď v byte nebude bežať vykurovanie. A keď nebude čo žrať, zastaví sa doprava, fabriky, .......

13.12.2019 | PaloK

Včera RTVS hlásilo, že súdružka vedúca Európskej Socialistickej Únie oznámila, že poskytne 100 MILIÁRD EUR krajinám EÚ na prechod na obnoviteľné zdroje.

Toto nie je ekológia, ale 2. stupeň prepĺňaného nafukovania finančnej bubliny. V zásade platí, že čím dlhšie bublina trvá, tým viac ju treba dopĺňať. Tipujem, že o 10 rokov bude táto Fašúnia bojovať proti rozpínaniu univerza.

13.12.2019 | Truhlik999

a Smer SD socialne vyjednalo H O V N O.
Hlavne, ze Poliaci budu nadalej spalovat shitove uhlie .

13.12.2019 | salamoon

a naco ?.. opozicia by bola aj tak proti.. stat je zly vastnik a aj sukromne bane su zlé..

13.12.2019 | rusak

Na poznávacom zájazde s poľskou cestovkou pred dvoma mesiacmi som sa pýtal Poliakov ako budú riešiť tento problém tvrdili, že to roku 2050 ukončia spaľovanie uhlia v elektrárňach ktorými teraz vyrábajú 90% spotrebovanej energie. Atomky ešte len plánujú stavať. Včera dostali výnimku a pýtajú na to financie. Sľubovaných 100 miliard od Leyenovej určite nebude stačiť. Poliaci si pochvaľovali ako sa im dobre dari, cestujú po svete aj dôchodcovia, v priemerných zárobkoch a dôchodkoch sú pred Slovenskom aj Českom, životné náklady su tam nižšie čo dokumentuje aj cena zájazdu, u nás sa predáva za 1100 eúr v Poľsku stál 750 eúr.

13.12.2019 | Jokerito

Nie ze by nestal tolko aj u nas, pripadne by mohol byt mensi rozdiel, ale u nas je to nenazranost Slovakov co zenie ceny vyssie.

13.12.2019 | Brano L.

To bude tým, že sme Švajčiarskom východu. Aspoň v cenách...

13.12.2019 | libertarian

"100 miliard od Leyenovej určite nebude stačiť."

- no a čo ???!!!
ECB čka vytvorí bilion bilionov eur pár ťuknutiami do klávesnice. Peniaze nebudú problém. Problém bude - čo žrať.

V Nemecku v r.1930 boli v obehu miliardy bankoviek s nomin. hodnotou bilion mariek. Núl na bankovky bude vždy dosť. Keď nebude uhlia, budeme kúriť eurami.

13.12.2019 | libertarian

Z tých šialenstiev by som dostal mŕtvicu - keby ma neukľudňoval môj vek. Klimatickej neutrality sa nedožijem, ale sa ešte hodne zabavím na katastrofách, ktoré politici spôsobia pri výrobe tej neutrality. Hlavne si vytvorím (doplním) zásoby paliva, konzerv, liekov, sviečok, ....... a zlatých mincí.
Mladú generáciu by som aj ľutoval - keby si oni sami svojou ignoranciou a deb ili tou nevytvárali takúto katastrofálnu politiku.

=================
Zvlášť pikantné bude riešenie neutrality v časoch, keď do europy budú prúdiť miliony pozývaných muslimákov.
Ale - možno tie katastrofické pomery vyľakajú tých muslimákov, a oni sa radšej vrátia do teplučkej Afriky. V afrike bude lepší život, ako v klimaktérickej europe.

13.12.2019 | Jokerito

Nezabudnite na zbrane , lebo ked len tak vypisujete, ze mate zlate mince, a ze ich doplnat budete, je mozne, ze vas aj pred tymi zmenami niekto navstivi. ;-)

13.12.2019 | martin33

Mozno bude sucastou tej "uhlikovej neutrality" aj kurenie tavimi hov..mi. Zabezpeci to aj "kulturnu integraciu" moslimskeho obyvatelstva a aj biopalivo. Len kde zozenieme tolko tiav. Jedine snad vymenit so Saudskou Arabiou nejake tie "progresivne devy" v kurze 1 zena za 10 tiav :-)

13.12.2019 | Julo 2018

to asi nepôjde, oni nie sú až tak sprostí, leda kus za kus

13.12.2019 | Darija

V 2050 už únia nebude úniou. Ale tých 100 mld eur zatiaľ poteší zopár vyvolených spoločností, ktoré prekvitajú na poli transparentnosti. Najmä v karpatskej oblasti s dokonale prepracovaným dotačným systémom.

13.12.2019 | Roman Kanala

Tiež si myslím, že v 2050 už bude diktatúnia. Ale ak sa veľmi rýchlo nezačnú prijímať DRASTICKÉ opatrenia na zníženie emisií, ľudstvo bude mať onakvejšie problémy, ako či ísť do roboty autom alebo električkou. Pôjde o prežitie. A nielen v Afrike. Všade.

13.12.2019 | Roman Kanala

Povinné čítanie pre rozštekaných ušmudlaných psíkov, ktorým sú klimatické zmeny ukradnuté:

Šanca na obmedzenie zvýšenia teploty o 1.5 stupňa sa vzďaľuje
Emissions gap, medzera emisií, a energy gap, energetická medzera, sa stále roztvárajú. Emisie nie sú ani len stabilizované, stále rastú. Podobne spotreba energie.
29.11.2019
https://blog.etrend...

13.12.2019 | Julo 2018

Už sa niekto z tých super vedcov zamyslel nad tým že nemusí ísť len o činnosť človeka? Kľudne sa mohla zmeniť aj vzdialenosť od slnka alebo dráha obiehania. Hlavne že za obrovské sumy sa skúma planétka ktorá je ľudskou bytosťou nedosiahnuteľná . Veď aj dinosaury boli len preto že bolo teplo , všetko rástlo a tak sa vyvinuli aj oni. A nechce sa mi veriť že spôsobili dobu ľadovú ( obrovskú klimatickú zmenu ) svojimi exkrementami, lebo autá a iné elektrospotrebiče sa zatiaľ nenašli

13.12.2019 | LPB

A ešte stále súdruhovia pendlujú Brusel - Štrasburg? Od seba nikto nezačne. Farizeji!

13.12.2019 | Roman Kanala

https://www.theguard...

13.12.2019 | Darija

Myslím, že podobný scenár hrozí aj Niagara Falls. Pár rokov dozadu som tieto vodopády mala možnosť vidieť a už vtedy mi nejaký okoloidúci Číňan hovoril, že tok vody (neviem v akých jednotkách sa meria objem alebo celkovo spád vody) je v dlhodobom priemere už zaostávajúci. Victoria Falls, podľa aktuálnych záberov, sú na tom už biedne.

14.12.2019 | mam_rad_jablka

Veď technológie tú sú. Všetko pobeží na elektromotory. Nevidím problém. Vidím skorej problém v bezpečnosti elektroniky a v jej zložitosti. Lebo mechanickejšie stroje, autá minulosti si dokázal zručný človek sám opraviť.

Pred pár rokmi mi kamarát vravel, že by sme vôbec nemuseli pracovať, lebo sú technológie (roboti), ktoré by mohli robiť za nás. Teraz cítim, že došlo i na jeho slová. Ak by sa spoločnosť rozhodla, robili by za nás roboti, stroje.

Technológie sú, ľudstvo nemá rado zmeny. Každá zmena bolí a mení zafixované štruktúry moci.