Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

EÚ sa už nedrží zubami – nechtami myšlienky superštátu. Nechce stratiť Britániu

03.02.2016, 10:37 | ČTK

Európska únia v utorok oficiálne upustila od základného princípu, že všetci jej členovia smerujú k užšej integrácii, hoci rôznou rýchlosťou.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

Stále ale nie je isté, či to bude stačiť na to, aby premiér David Cameron vyhral referendum o zotrvaní Británie v EÚ, ktoré sa uskutoční možno už v júni. Neisté je to s ohľadom na nepriateľstvo k únii v jeho Konzervatívnej strane a na hlboké znepokojenie verejnosti ohľadom imigrácie.

Návrh dohody prerokovaný predstaviteľmi EÚ s cieľom udržať Britániu v bloku 28 štátov prvýkrát pripúšťa, že niektoré krajiny nezdieľajú tento cieľ, ktorý je v Rímskej zmluve z roku 1957 a ktorý hovorí o „stále užšej únii“. Niektoré krajiny tak možno v politickej integrácii nikdy nepokročia.

Právne záväzný text vyžadujúci súhlas lídrov EÚ hovorí, že odkazy v zakladajúcich úniových zmluvách na stále bližšiu úniu medzi európskymi národmi „nenútia všetky členské štáty, aby sa usilovali o spoločnú destináciu“. Inak povedané, členské štáty už naďalej nebudú musieť objednávať celé menu ponúkané reštauráciou predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera, ale bude im priznané právo si vybrať, čo chcú.

Text jasne ukazuje budúcu zmenu štruktúry EÚ smerom k dvojúrovňovému či trojúrovňovému systému, v ktorom 19 štátov eurozóny bude predurčených k hlbšej politickej a ekonomickej integrácii, aj keď ostatné zostanú bokom.

Až doteraz Brusel ortodoxne zastával názor, že všetci členovia „dvojrýchlostnej Európy“ sa budú nakoniec zúčastňovať všetkých úniových rozhodnutí, ale dospejú k tomu svojím vlastným tempom.

Británia je už najviac svojbytným zo všetkých členov EÚ. Rozhodla sa neprijať euro a schengenskú zónu voľného pohybu osôb. Zúčastňuje sa len justičnej a policajnej spolupráce, a to na princípe „à la carte", podotýka agentúra Reuters.

Predstavitelia EÚ sa snažia zabrániť tomu, aby podmienky ponúknuté Británii spôsobili, že to isté budú žiadať aj ostatní, napríklad Poľsko. Aby sa teda nesnažili ustúpiť od už existujúcich záväzkov.

Poľsko, Maďarsko, Česká republika, Rumunsko a Bulharsko sa zaviazali vo svojich prístupových zmluvách k EÚ, že zavedú jednotnú menu, až splnia požadované ekonomické kritériá. Väčšina z nich ale od dlhovej krízy eurozóny prípravu zastavila.

Na žiadosť Británie text pripúšťa, že „euro ako svoju menu nemajú všetky členské štáty“. Ale text sa súčasne snaží nepodkopať povinnosť ostatných sa pripojiť. Nová euroskeptická vláda vo Varšave už povedala, že za svojho štvorročného mandátu euro zaviesť nemieni.

D. Cameron získal ústupky v rade požiadaviek, od vyššej váhy pre národné parlamenty, cez odmietanie sociálnych dávok pre novo prichádzajúcich migrantov z EÚ do Británie, až po postup, ktorý sťaží členom eurozóny prehlasovávať ostatné krajiny.

Avšak zaprisahaní euroskeptici vopred balíček zavrhli ako nedostatočný a príliš slabý napríklad na to, aby obnovil štátnu kontrolu nad imigráciou. Aj niektorí zástancovia členstvo v EÚ povedali, že dohoda nevytvorila žiadne nové práva či obmedzenia.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

Tagy , Európska únia