Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

EÚ to s Bieloruskom skúsi, ale zbrojné embargo zostane

15.02.2016, 20:51 | ČTK

Európska únia od marca zruší úplnú väčšinu sankcií voči Bielorusku. Rozhodli o tom v pondelok ministri zahraničných vecí krajín dvadsaťosmičky. Pre 170 ľudí a tri firmy sa tak skončí zmrazenie majetku a zákaz ciest do EÚ. V platnosti ďalej zostane zbrojné embargo a sankcie voči štyrom konkrétnym osobám, ktoré sa pred rokmi podieľali na zmiznutí aktivistov nepohodlných režimu. Teraz rušené sankcie už únia vlani v októbri pozastavila.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Je to výsledok zhodnotenia posledného vývoja, komentoval rozhodnutie český minister zahraničia Lubomír Zaorálek. Pripomenul napríklad prepustenie politických väzňov, ku ktorému v poslednej dobe pristúpili úrady v krajine, ktorej už roky autoritatívne vládne prezident Alexander Lukašenko. Aj jeho osoby sa doteraz sankcie týkali.

Únia podľa Zaorálka očakáva tiež úpravy volebného zákona, lebo Minsk plánuje zohľadniť odporúčania Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) po posledných prezidentských voľbách v októbri 2015. Ich podoba tiež prispela k dnešnému rozhodnutiu.

,,Bielorusko je ochotné spolupracovať na úprave, ktorá urobí transparentnejší priebeh budúcich parlamentných volieb v roku 2016," povedal český minister. Sledovať podľa neho bude ale tiež treba ďalší vývoj v oblasti médií a dodržiavanie základných práv. V krajine napríklad od roku 2000 nevznikla žiadna nová politická strana.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová pred novinármi po stretnutí uviedla, že situácia v Bielorusku vykazuje pozitívny trend, napriek tomu má podľa nej situácia ďaleko k ideálu. ,,Súhlasili sme s tým, že sa budeme kriticky angažovať. Niekto presadzoval viac kritiky, niekto viac angažovanosti," poznamenala k dnešnému ministerskému rokovaniu. Pripomenula novinárom tiež konštruktívnu úlohu, ktorú Minsk zohral pri snahe sprostredkovať pokoj zbraní v ukrajinskom konflikte.

Podľa českého ministra sa teraz otvára priestor pre hospodársku spoluprácu s Bieloruskom. Je pravda, že Bielorusko sa teraz nenachádza v dobrej situácii, je tu silná väzba na ruskú ekonomiku, podotkol Zaorálek. Aj táto väzba na východného partnera, ktorý má teraz vlastné hospodárske ťažkosti, je podľa neho zrejme jedným z dôvodov, prečo krajina hľadá posilnenie spolupráce s EÚ.

Slovenský minister Miroslav Lajčák podotkol, že EÚ posledné kroky Bieloruska ocenila a rozhodnutie o sankciách má byť povzbudením k ďalšiemu pokroku na nastúpenej ceste. Naše sankcie sú politický nástroj, nie politika. Vieme ich tiež odvolať, nie len prijímať. Je to aj dobrý signál aj pre proeurópske sily v Bielorusku, podotkol.

Dnešné závery ministrov uvádzajú, že sankcie voči 170 ľuďom a trom firmám, pozastavené od vlaňajšieho októbra, nebudú predĺžené. O ďalších 12 mesiacov ale únie pretiahne sankcie voči štyrom predstaviteľom bieloruských bezpečnostných síl, ktorí sú spájaní so zmiznutím dvoch opozičných politikov, podnikateľov a novinárov. Závery tiež vyjadrujú trvajúce znepokojenie nad stavom ľudských práv v krajine a odsudzujú dva nedávno vykonané tresty smrti.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Bielorusko, , sankcie, zrušenie

Diskusia (0 reakcií)