Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

EÚ udelila stámiliónovú pokutu americkej firme

18.07.2019, 20:18 | TASR

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že uložila pokutu spoločnosti Qualcomm vo výške 242 miliónov eur za zneužitie dominantného postavenia na trhu s čipovými setmi mobilnej siete tretej generácie (3G).

  • Tlačiť
  • 0

Podľa EK Qualcomm predával pod cenu, s cieľom vyradiť z trhu svojho konkurenta, spoločnosť Icera, čo je podľa antitrustových pravidiel EÚ nezákonné. Podľa správy EK pokuta zohľadňuje dĺžku trvania neférovej súťaže a závažnosť porušenia. Predstavuje 1,27 percent obratu.

Eurokomisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová pripomenula, že čipové sety sú kľúčovými komponentmi na to, aby sa mobilné zariadenia mohli pripojiť k internetu. Používajú sa aj na prenos hlasu a údajov.

Neprehliadnite

„Strategické správanie spoločnosti bránilo hospodárskej súťaži a inováciám na tomto trhu a obmedzovalo výber, ktorý je k dispozícii spotrebiteľom v sektore s obrovským dopytom a potenciálom pre inovačné technológie,“ vysvetlila komisárka situáciu v správe pre médiá.

Komisia dospela k záveru, že spoločnosť Qualcomm mala v rokoch 2009 až 2011 dominantné postavenie na svetovom trhu s čipovým systémom UMTS (takmer 60 percent, čiže trojnásobok trhového podielu jej najväčšieho konkurenta).

Určité množstvá troch zo svojich čipových súprav UMTS predal Qualcomm pod cenu spoločnostiam Huawei a ZTE, strategicky dôležitým zákazníkom. K tejto situácii došlo, keď sa konkurenčná Icera stala dôležitým dodávateľom čipových súprav UMTS poskytujúcich vysoký výkon dátovej rýchlosti, čím biznis Qualcommu „ohrozila“.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Európska komisia, Margrethe Vestagerová, Qualcomm

Diskusia (0 reakcií)