Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Euro bola strategická chyba, tvrdí guvernér maďarskej centrálnej banky

04.11.2019, 09:06 | ČTK

Euro bola strategická chyba, napísal guvernér maďarskej centrálnej banky do nedeľného vydania denníka Financial Times. Jednotliví členovia by mali mať možnosť v najbližších desaťročiach eurozónu opustiť a tí, ktorí v nej zostanú, by sa mali pokúsiť vytvoriť udržateľnú globálnu menu, uvádza György Matolcsy, ktorého krajina nie je členom spoločenstva platiaceho eurom a podobne ako Česká republika si nestanovila termín, do kedy sa euro zaväzuje prijať.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy

euro

„Existuje škodlivá dogma, že euro bolo 'normálnym' krokom smerom k zjednoteniu západnej Európy. Spoločná európska mena však vôbec nebola normálna, pretože nespĺňala takmer žiadny základný predpoklad,“ pokračuje G. Matolcsy.

Neprehliadnite

Dvadsať rokov po zavedení eura chýbajú prvky, ktoré by úspešnú globálnu menu charakterizovali: spoločný štát, rozpočet, ktorý by predstavoval aspoň 15 až 20 percent hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny alebo minister a ministerstvo financií eurozóny, vysvetľuje šéf maďarskej centrálnej banky.

Podľa G. Matolcsyho by Európa mala hľadať cesty, ako sa dostať z pasce eurovalu, ktorú, ako sa podľa neho často zabúda, vytvorili Francúzi zo strachu pred zjednoteným Nemeckom a nemeckou Európou.

Nielenže sa tento cieľ vraj dosiahnuť nepodarilo a silné Nemecko je späť, ale aj sám Berlín, ktorý vďaka euru slabšiemu než jeho marka mohol vo veľkom exportovať, sa začal cítiť v bezpečí a zanedbal investície do infraštruktúry a nového priemyslu, zmeškal digitálnu revolúciu, podcenil nástup Číny a nepodarilo sa mu vytvoriť paneurópske firmy schopné čeliť globálnej konkurencii.

Európania by sa podľa maďarského guvernéra mali vzdať sna o mocnosti, ktorej mena by konkurovala Spojeným štátom a doláru. Viedol totiž ku skrytej aj otvorenej vojne USA proti eurozóne a Európskej únii, napísal G. Matolcsy. Na záver vyzval k reforme Maastrichtskej dohovoru, ktorá v roku 1992 stanovila podmienky na prijatie eura.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy euro