Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Euro bola strategická chyba, tvrdí guvernér maďarskej centrálnej banky

04.11.2019 | ČTK

Diskusia (7 reakcií) Pravidlá diskusie

04.11.2019 | Brano L.

No keď múdri Francúzi spôsobili, že Nemecko napriek ich snahe dokázalo zo spoločnej meny prosperovať? Čia chyba? No ako vždy problém francúzskych elít, ktoré sú odchované na Ecole a podobných elitných školách, hlavne to čo im chýba, je selský rozum. Že je potrebné myslieť na skutočné dôsledky rozhodnutí, nie na idealistické podmienky.

04.11.2019 | Roman Kanala

Mitterrand Kohla vydieral zjednotením. Nemci by boli pristúpili výmenou za zjednotenie na úplne čokoľvek, lebo pre nich bola rozdelená krajina ťažkou traumou. No a Frúzi si povedali, že spoločné euro namiesto marky.

Čo bolo spočiatku predstavené ako obeť v skutočnosti ešte posilnilo nemeckú konkurenčnú výhodu. Nemci sú disciplinovaní, pracujú dobre a pracujú radi. Ich produktivita je vysoká a pretože tam prešli desaťročím uťahovania opaskov a zanedbali aj investície, tak majú veľké prebytky hotovosti. Tým pádom by potrebovali silné euro.

Prasačie krajiny si na nohe ťahajú železnú guľu silných odborov, sociálneho štátu a kultúrne zdedeného hedonizmu a potrebovali by slabé euro. Také, čo by sa z času na čas devalvovalo, kde by sa dali škrtať nuly. Alebo dve nuly ako vo Francúzsku. Alebo aj tri ako v Taliansku.

Také dvojité euro však nie je. Čo je zdrojom vnútorného pnutia a gréckej tragédie.

04.11.2019 | nicco

Jedno Euro vplyva na "prsacie" krajiny, aby sa prilis neprasacili. Euro napriklad prinutilo komunistov v Grecku setrit , privatizovat a prepustat. To by nedokazala ziadna mena s tromi odpisovanymi nulami.

04.11.2019 | Brano L.

Píšete ako typický Švajčiar. S poriadnym dešpektom k Francúzom. Históriu pomerne obstojne ovládam. Viem, ako to bolo. Problémom bolo, že Mitterand rozumel ekonomike rovnako málo ako Kohl. Aj keď nemeckí ekonómovia boli lepší, to, že Nemecko na tom profitovalo bola najmä zhoda šťastných náhod. Najmä do roku 2004 Nemci mleli z posledného a vysoká cena práce ich zväzovala. Reforma práce HARTZ IV viedla k vzniku nízkoplatených pracovných miest a oslabeniu moci odborov. Nemci k tomu vždy mali väčšiu fiškálnu disciplínu a preto kombinácia zvládnutého rastu miezd a zodpovednej fiškálnej politiky viedli k tomu - čo vidíme dnes.
Francúzi napriek vášmu odporu - najmä ich podnikatelia nie sú o nič horší ako nemeckí, rovnako ich robotníci nie sú menej produktívni. Žiaľ kombinácia neefektívnej fiškálnej politiky, veľkej sily odborov vykonali svoje.
+ nezabúdajte, že odborníci z Veľkej Británie pomohli stvoriť Nemecku najefektívnejšie odborové hnutie po roku 1945, ktoré je vyslovene apolitické a striktne rozdelené podľa jednotlivých hospodárskych odvetví! To má tiež blahodárny vplyv na pružnosť a efektivitu hospodárstva.
Problém je, že Nemcom súčasný stav vyhovuje aj keď neschopnosť dohodnúť sa na inej forme riadenia hospodárstva by prospela Európe ako celku. Len to by si vyžadovalo prijať reálnu tvrdosť rozpočtového hospodárenia členských krajín, bankrotový zákon pre štáty Únie, možno spoločné financovanie aspoň niektorých sociálnych výdavkov (poistenie v nezamestnanosti, možno nemocenské), skutočnú bankovú úniu a ďalšie a Ďalšie veci. Čo už z toho, čo píšem je jasné, že nikto dobrovoľne neprijme za svoje.

04.11.2019 | Runforfun

NO že by mleli z posledného tak to isto nie. Mali záťaž východného Nemecka ale to zvládli. A v 2004 už mali zasiate ne úspech tým, že včas obsadili východnú Europu a dobre sa chytili v CIne a USA. Jednoducho využili šancu. Ale pozrieme do FR Macron oslabil odbory, prinútil Fr pracovať a div sa svete Fr rastie a rastie rýchlo. Ved nie je to tka dávno ked Fr snívali o 4 týždnovom prac týždni. MAcron nechá žlté vesty na ulici nech sa bláznia, ved oni vychladnú a podme pracovať.

05.11.2019 | bluehen

Niet divu ze podobni provincni pseodopolitici sa zubami-nechtami budu drzat moznosti vyplacat svojich volicov lokalnymi natlacenymi papierikmi, v objeme do ktoreho im nikto nebude kafrat, radsej nez globalnou menou ktoru sleduje 20 neviemkolko vlad.

05.11.2019 | Roman Kanala

Náhodou Orbán si na poli ekonomiky počína dobre. Odbúral prekážky investovaniu, podniková daň je veľmi nízka, zahraniční investori majú rôzne výhody. Z liberalizácie profitujú aj malé domáce firmy, ktoré majú veľa daňových úľav podľa obratu.

Zároveň zaťažil domácu spotrebu vysokou DPH. Kradne viac, ako kradli socialisti a zo štátu si urobil súkromnú eseročku, ale kým majú Maďari svoj guláš a paprikáš, tak sú spokojní a viac im netreba.

Výsledkom je, že kým predtým za Dzurindu Maďari chodili zakladať eseróčky za Dunaj na Zlodejsko, teraz je to naopak. Slovenskí podnikatelia si dávajú sídlo firmy do Maďarska na adresy za hranicou, aby boli zdanení v Maďarsku.