Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Európa sa musí zobudiť, za najlepšími zaostáva. Najviac jednorožcov je z Číny a USA

22.10.2019, 19:45 | Tomáš Bakoš | © 2019 News and Media Holding

Medzi začínajúcimi technologickými startupmi prebieha tesný súboj. Čína v počte takzvaných jednorožcov, teda najhodnotnejších startupov, predbehla Spojené štáty. Vyplýva to z rebríčka Hurun Report, podľa ktorého má Čína 206 jednorožcov, čo je o tri viac ako USA. Európa už dlhodobo ťahá za kratší koniec v porovnaní s USA či Čínou. Prečo starý kontinent nedokáže konkurovať najlepším?

  • Tlačiť
  • 8

Podľa prieskumu spoločnosti Hurun Report existuje celosvetovo skoro 500 jednorožcov. Medzi jednorožcov sa zaraďujú začínajúce firmy, ktoré investori ohodnotili na viac ako jednu miliardu amerických dolárov. Až 83 percent ich pochádza práve z Číny a Spojených štátov. Táto skutočnosť jasne ukazuje, ako sa zo sveta začínajúcich technologických startupov stal bipolárny svet.

Čínske a americké firmy prevalcovali hlavných rivalov aj napriek tomu, že tieto krajiny reprezentujú len polovicu svetového hrubého domáceho produktu a štvrtinu celosvetovej populácie. Zvyšok sveta sa musí zobudiť, aby vytvoril prostredie, ktoré umožní rozkvet takýmto spoločnostiam, uviedol šéf spoločnosti Hurun Report Rupert Hoogewerf.

Neprehliadnite

Celosvetovo sú jednorožce rozmiestnené v 24 krajinách. Lídrom rebríčka je Čína s 206 firmami. Tesne za ňou nasledujú Spojené štáty s 203 spoločnosťami. Na pomyselný stupeň víťazov sa dostali indické firmy, ktorých je 21. Európskych jednorožcov je 35. Zaujímavosťou je, že Spojené kráľovstvo má viac týchto spoločností ako Nemecko spolu s Francúzskom.

Dominancia čínskych firiem

Čína je domovom troch najhodnotnejších jednorožcov. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy Čína, Európa, startup, USA