Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Europol rozbil veľkú sieť podvodníkov s konským mäsom

16.07.2017, 17:45 | ČTK

Vyšetrovatelia v Európe rozbili rozsiahlu obchodnú sieť s konským mäsom. Oznámil to v nedeľu Europol, podľa ktorého bolo do nelegálnej činnosti zapojených osem krajín a 65 osôb bolo zatknutých. Je medzi nimi aj šéf gangu, ktorý bol zadržaný v Belgicku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Skupina 65 zatknutých je stíhaná za rôzne trestné činy, medzi ktorými sa nachádza zlé zaobchádzanie so zvieratami, výroba napodobenín, ohrozovanie verejného zdravia, pranie špinavých peňazí a členstvo v zločineckej organizácii, uvádza sa vo vyhlásení európskeho policajného úradu.

Vyšetrovanie sa začalo vlani v Španielsku, kde začali mať podozrenie na podivné obchodovanie s konským mäsom. Tento rok v apríli sa začala rozsiahla operácia proti obchodníkom, ktorí predávali mäso nevhodné na konzumáciu pre ľudí.

Denník El País napísal, že pátranie sa zameralo najmä na holandského sprostredkovateľa Jana Fasena, stíhaného vo Francúzsku v rámci škandálu okolo lasagní s konským mäsom, ktorý zasiahol od roku 2013 niekoľko európskych štátov.

Neprehliadnite

Europol v správe uviedol, že v Calpe v Alicante bol na výsluch predvedený holandský obchodník, ktorý bol v styku s iným Holanďanom, ktorý operáciu riadil z Belgicka.

Pôvodne bolo prvých 25 ľudí zadržaných v Španielsku, avšak postupne sa pátranie rozšírilo do ďalších krajín. Nakoniec sa súbežne pátralo aj v Belgicku, Francúzsku, Portugalsku, Taliansku, Rumunsku, Švajčiarsku a Británii. Policajti zmrazili bankové kontá, zabavili nehnuteľnosti a päť luxusných áut.

Prvýkrát sa na prípady podozrivých potravinárskych produktov prišlo v roku 2013 v Británii a zistilo sa, že existuje rozsiahla a neprehľadná sieť zásobovateľom a výrobcov. Zasiahnuté boli aj veľké podniky a ukázalo sa, že v 13 krajinách sa predalo až 750 ton mäsa v 4,5 milióna pripravených jedál. Lacnejšie konské mäso sa v nich používalo ako náhrada za mäso drahšie.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Interpol, konské mäso

Diskusia (0 reakcií)