Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Europoslanci nie sú spokojní. Na Slovensko sa vrátia kvôli Kuciakovi a agrodotáciám

12.07.2018, 10:04

Do konca roka prídu na Slovensko ďalšie dve misie z Európskeho parlamentu, aby sa zaoberali zisteniami práce novinára Jána Kuciaka, ktorého koncom februára zavraždili. Misie sa budú zaoberať aj nakladaním s eurofondami v poľnohospodárstve. Informoval o tom poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec (EPP, KDH).

  • Tlačiť
  • 0

Rozhodnutie ohlásil po stredajšom vypočutí zástupcov Policajného zboru SR a Úradu špeciálnej prokuratúry na pôde európskeho Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. Vypočutie sa uskutočnilo vo veci ochrany novinárov a právneho štátu.

Akoby bol europarlament aktívnejší, ako NR SR

I. Štefanec, ktorý sa na vypočutí taktiež zúčastnil, víta nasadenie Úradu špeciálnej prokuratúry na vyšetrovaní podvodov s agrodotáciami, no upozorňuje, že ochrana novinárov je na Slovensku stále nedostatočná.

„Nestačí, že polícia zasiahne až vtedy, keď je novinár priamo ohrozený na živote, či na zdraví. Ján Kuciak dlho pred svojou vraždou upozorňoval, že sa mu konkrétni ľudia vyhrážajú a nikto nekonal. V prípade novinárov a oznamovateľov korupcie by mala byť citlivosť polície omnoho vyššia," uviedol.

Neprehliadnite

Zároveň pripomenul monitorovaciu misiu EP, ktorá sa krátko po vražde uskutočnila na Slovensku. „Krátko po tejto hroznej udalosti sme iniciovali návštevu monitorovacej misie európskeho parlamentu na Slovensku, ktorý priniesla veľmi závažné zistenia, ktoré sme následne prerokovali v pléne,“ uviedol I. Štefanec. Počas misie na verejnosti zarezonoval výrok Roberta Fica, že na východe Slovenska nemôže byť mafia, pretože tam nič nie je.

Europarlament si pamiatku Jána Kuciaka uctil aj tým, že po ňom chce pomenovať stáž pre novinárov. Jeho záujem o kauzu pokračuje. „Do konca roka prídu na Slovensko ešte ďalšie dve misie, ktoré sa budú zaoberať aj nakladaním s eurofondami v poľnohospodárstve. O stave v tomto sektore prišli v máji podať do Bruselu osobné svedectvo aj samotní poškodení farmári. Zdá sa, že Európsky parlament je v mnohých veciach aktívnejší ako Národná rada SR,“ dodal.

Protestujúci farmári prechádzajú Starým mostom pred Ministerstvo pôdohodpodárstva a rozvoja vidieka SRZdroj: Oliver Krupka

Nezáujem vlády o novinárov

I. Štefanec upozornil, že dôležité je nielen vyšetrenie dvojnásobnej vraždy, ale aj dokončenie práce Jána Kuciaka. „Na kvalitnú investigatívu musia mať novinári vhodné podmienky. Žiaľ, nezdá sa, že by ich súčasná vláda vytvárala. Namiesto toho toleruje normalizačné praktiky a úpadok kvality verejnoprávnej televízie a hrubé útoky poslanca Fica na médiá a organizátorov legitímnych občianskych protestov," uzavrel.

O smrti novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky archeologičky Martiny Kušnírovej sa verejnosť dozvedela v pondelok 26. februára. Pracoval pre portál Aktuality.sk, pracoval na článku o prepojení talianskej mafie na slovenské vládne špičky, ale písal aj o podvodoch a prepojeniach slovenských podnikateľov a politikov.

To, čo vyplynulo z jeho nedokončeného článku viedlo neskôr k demisii ministra vnútra Roberta Kaliňáka, premiéra Roberta Fica, ale aj k odchodu policajného prezidenta Tibora Gašpara. Po jeho vražde sa na Slovensku konali najväčšie protesty, zhromaždenia a pochody od novembra ´89, zúčastnili sa na nich desaťtisíce ľudí.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy agrodotácie, Európsky parlament, Ján Kuciak, vražda Jána Kuciaka

Diskusia (0 reakcií)