Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zdieľaná ekonomika silnie, EÚ sa chystá na Uber a Airbnb

15.06.2017, 17:22 | ČTK

Európski poslanci vyzvali na stanovenie jasných pravidiel pre nové služby, ako je server sprostredkujúci ubytovanie Airbnb alebo alternatívna taxislužba Uber.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Nové určenie práv a povinností podobných firiem si podľa nich žiada rýchlo rastúci segment zdieľanej ekonomiky, ktorý silnie čo do počtu užívateľov, transakcií aj príjmov a v mnohých oblastiach konkuruje tradičnej ekonomike.

Český europoslanec Jiří Pospíšil sa domnieva, že silnejúci fenomén zdieľanej ekonomiky bude vytvárať nové príležitosti pre spotrebiteľov aj podnikateľov a stane sa zdrojom nových pracovných miest.

Neprehliadnite

„Na nás zákonodarcoch potom bude do budúcnosti definovať právne normy, ktoré ekonomiku zdieľania zjednodušia, a nie aby ju obmedzovali, ako to dnes vidíme v niektorých členských štátoch,“ uviedol Pospíšil, ktorý je členom výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa.

Hoci ekonomika zdieľania vznikla ako reakcia na dopyt spotrebiteľov, aj ich práva musia byť podľa Pospíšila v budúcnosti jasne zakotvené.

Členské štáty by podľa europoslancov mali poskytnúť spoločnostiam jasný právny rámec, ktorý sa bude týkať aj daní, a aby zdieľaná ekonomika nebola vnímaná ako hrozba pre tradičnú ekonomiku. Poslanci zdôraznili, že zatiaľ čo niektoré časti zdieľanej ekonomiky podliehajú regulácii, či už na národnej alebo lokálnej úrovni, mnoho jej častí spadá do akejsi šedej zóny.

Priekopníkom zdieľanej ekonomiky je práve Uber, ktorý prostredníctvom mobilnej aplikácie umožňuje zákazníkom spojiť sa priamo s registrovanými vodičmi. Aplikácia slúži aj ako taxameter aj platobný nástroj. V niekoľkých krajinách sa ale firma sporí s úradmi o zákonnosť svojho podnikania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy airbnb, Uber, zdieľaná ekonomika

Diskusia (0 reakcií)