Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najhorší scenár? Jeden z najdôležitejších európskych tunelov čakajú zmeny

17.09.2019, 19:00 | Adrián Berecz | TASR

Dopravný tunel pod kanálom La Manche, spájajúci Francúzskou s Británou, každý rok spracováva vyše štvrtinu (26 percent) nákladnej dopravy medzi Británou a EÚ v hodnote okolo 130 miliárd libier. V prípade, že by kráľovstvo opustilo EÚ bez dohody, ako tomu stále hrozí premiér Boris Johnson, prevádzkovateľ Eurotunnelu (Getlink) dokončil svoje prípravy na najhorší scenár.

  • Tlačiť
  • 0

Bežných pasažierov sa zmeny netýkajú. Ročne tunel využije okolo 22 miliónov cestujúcich. Ľudia, ktorí sa budú snažiť po tvrdom brexite dostať na ostrovy vlakovou kyvadlovou dopravou, budú čeliť rovnakým prisťahovaleckým formalitám ako v súčasnosti, podotýka portál International Railway Journal.

Zelená a oranžová trasa

Zásadne sa však zmení situácia ohľadom nákladnej dopravy, dodáva portál. Eurotunnel plánuje zaviesť nové nariadenia vyžadujúce predbežné colné vyhlásenia o náklade colným orgánom na francúzskej aj britskej strane tunela skôr, ako s nákladom dorazia k terminálom.

Na tieto účely Eurotunnel zriadil na oboch koncoch nové zastávky pre nákladné vozidlá. Operátori tam majú v priebehu niekoľkých minút naraz skontrolovať 20 vozidiel. Po kontrole dostanú buď povolenie ísť „zelenou trasou“, teda ísť ďalej bez ďalších podrobnejších kontrol, alebo „oranžovou trasou“, ktorá zahŕňa ďalšie kontroly.

Neprehliadnite

Zriadili colnú a sanitárnu oblasť s deviatimi inšpekčnými priestormi vo francúzskej obci Coquelles. V rámci nej vzniklo sto parkovacích miest pre náklad z Británie, o ktorom colníci rozhodnú, že bude vyžadovať ďalšie kontroly, vrátane fyzických. Na rovnakom mieste tiež prevádzkovateľ zabezpečil 240 parkovacích miest pre náklad, ktorý smeruje na ostrovy a ktoré vyžadujú kontroly.

Päťtisíc kamiónov denne

Čo sa týka železničnej nákladnej dopravy, tej by sa

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Brexit, Eurotunnel

Diskusia (0 reakcií)