Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Brusel sa chystá vytiahnuť do boja euroval. Zachraňovať má celú Európu

25.03.2020, 18:30 | Jozef Ryník | © 2020 News and Media Holding

Záchranný fond Európskej únie (EÚ) so 410 miliardami eur je pripravený na boj s koronavírusom. Únia pripravuje krízové riešenia. Medzi ne pribudlo, že dlhy štátov môžu rásť aj nad dohodnuté rozpočtové pravidlá a v hre sú aj koronadlhopisy.

  • Tlačiť
  • 15

Pred 10 rokmi sa z dočasného a trvalého eurovalu zachraňovalo Grécko a neskôr aj európske banky. Táto pomoc opäť vstupuje na scénu. Tentoraz by mala zachrániť celú Európu pred následkami koronavírusu.

Ministri financií eurozóny v utorok večer predbežne odsúhlasili, že záchranný fond eurozóny (ESM), známy ako stály euroval, môže v budúcnosti krajinám s eurom poskytovať pôžičky až do výšky dvoch percent HDP.

Možnosť využiť euroval na pomoc v boji s koronavírusovou krízou musia ešte schváliť lídri únie na štvrtkovom samite. Problém môže byť v tom, že ministri sa zatiaľ nedohodli ako budú pôžičky z eurovalu fungovať.

„Ak by to malo byť rovnaké, ako pri pôžičkách počas krízy eurozóny v rokoch 2010-13 vrátane rozpočtového dohľadu veriteľov či schvaľovania rozpočtových plánov, krajiny by to mohlo odradiť od žiadosti o pomoc,“ myslí Radovan Geist, zakladateľ Euractiv.sk.

Neprehliadnite

Najmä Nemecko a Holandsko, ktoré sú známe rozpočtovou zodpovednosťou, budú trvať na nejakej forme kontroly nad spôsobom použitia peňazí z eurovalu.

Ministri eurozóny tiež odsúhlasili, že vo výnimočných prípadoch by pomoc z eurovalu mohla prekročiť dve percentá HDP. V akých prípadoch to bude možné prekročiť ešte nie je jasné. R. Geist odhaduje, že výnimka sa pravdepodobne bude odvíjať od hĺbky krízy v jednotlivých krajinách, čiže napríklad poklesom HDP.

Euroval ako doplnok

Záchranný fond má dnes na úverovú pomoc k dispozícii 410 miliárd eur. Na pomoc všetkým zasiahnutým krajinám v eurozóne to zrejme nebude stačiť. Odborníci preto tvrdia, že euroval bude len doplnkovým nástrojom.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy euroval, eurozóna, koronavírus