Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Exekučná amnestia a dôchodkový vek. Čo zostalo z návrhov Mosta?

14.05.2018, 06:08 | Katarína Ragáčová | © 2018 News and Media Holding

Schváli vláda exekučnú amnestiu? „Zastropuje“ sa vek odchodu do dôchodku alebo prevládnu odborné argumenty? Môže najmenšia koaličná – pravicová – strana dosiahnuť, aby jej agenda bola prijateľná pre vládu Petra Pellegriniho?

  • Tlačiť
  • 1

Súčasný aj bývalý predseda vlády opäť otvárajú tému veku odchodu do dôchodku. Ešte pred pádom tretej vlády Roberta Fica prišiel Most-Híd s nápadom, že skôr, ako sa baviť o zastropovaní, by bolo vhodnejšie ľuďom oznamovať dopredu, kedy dosiahnu dôchodkový vek podľa nastavených pravidiel.

„Je naozaj irónia, že nikto nerieši problém ľudí, ktorí majú blízko do dôchodku. V súčasnosti je totiž systém taký, že keď oslavujete 60. narodeniny, tak stále neviete, kedy pôjdete do dôchodku. Dokonca ani v 61 rokoch. Ale už diskutujeme o tom, kedy pôjde do dôchodku dnešná mladšia a stredná generácia. Radšej riešme to, aby ľudia, ktorí majú päť rokov do dôchodku, vedeli, kedy naň budú mať nárok. Pričom takéto riešenie ani nič nestojí,“ povedal koncom februára v rozhovore pre TREND Ivan Švejna, štátny tajomník rezortu práce za Most-Híd.

Most-Híd schválil vo februári na svojej republikovej rade, že o veku odchodu do dôchodku sa každý dozvie päť rokov predtým ako dosiahne dôchodkový vek. Zvyšok, teda predlžovanie dôchodkového veku podľa veku dožitia, by ostalo tak ako v súčasnosti.

Neprehliadnite

„Pri všetkej úcte náš návrh nič nestojí, je logický, je zrozumiteľný. A minister financií musí držať trajektóriu k vyrovnanému rozpočtu. Neviem si nájsť logické argumenty proti tomu, čo som povedal,“ argumentoval I. Švejna.

Politický obchod z toho nebude

Pritom ekonómovia upozorňujú, že ak sa aj určí strop veku odchodu do dôchodku na 65 rokov, pocítia to až ľudia, ktorí majú dnes menej ako 44 rokov. Teda reálny dopad príde o dvadsať rokov. Nikto tiež nevie, ako sa bude vyvíjať ekonomika a verejné financie.

Podľa posledných vyjadrení predstaviteľov strany Smer by sa vek odchodu do dôchodku mal "zastropovať" na 65 rokoch. Proti sú argumenty, ako napríklad, že určenie stropu na tejto hranici bude stáť do jedného percenta HDP.

Na negatíva upozorňoval aj predseda rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko. Dlh verejnej správy narastie do roku 2066 až o 30 percent a dopady pocítia aj samotní dôchodcovia, pretože ich penzia bude nižšia o viac ako sedem percent v porovnaní s dôchodkom, ktorý by dostali, keby sa vek odchodu neobmedzil stropom.

Odborné argumenty na politickej pôde však zatiaľ nepadli. Ani zo strany navrhovateľov ani zo strany odporcov.

Ani Most-Híd pri tejto téme zásadnejšie neoponuje svojmu koaličnému partnerovi. I. Švejna síce hovorí, že informačná povinnosť by sa mohla zaviesť v najbližšej novele zákona o sociálnom poistení, ktorá by mohla byť na stole na jeseň, dodáva zároveň, že to nebude politický obchod.

Je teda skôr pravdepodobné, že Most nepôjde v boji o určenie stropu dôchodkového veku proti koaličnému partnerovi. Najmä po tom, ako sa témy chopili aj viaceré opozičné strany.

Exekučná amnestia v nedohľadne

Podobne je to aj s návrhom exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Rovnako aj návrh L. Žitňanskej o exekučnej amnestii ležal na stole koaličných partnerov už dlho. Vo februári sa dohadovali už len na doladení detailov.

Pritom aj expremiér Robert Fico amnestiu ľuďom sľuboval. Podľa návrhu L. Žitňanskej mala amnestia pomôcť tým, ktorí kvôli exekúcii neprijímajú prácu na riadny pracovný pomer, aby im exekútor nemohol nariadiť zrážky z príjmu. Týmto argumentoval aj R. Fico.

Ale L. Žitňanská mala na to aj ďalšie dva dôvody. Jedným bolo odbremenenie súdov a ďalším zníženie nákladov štátu, ktoré nastávajú pri zastavení exekúcie. Tie totiž platí veriteľ, pričom najväčšími sú Sociálna poisťovňa či zdravotná poisťovňa.

Nový minister spravodlivosti Gábor Gál hovorí síce, že je už pripravené paragrafové znenie, ktoré zanechala L. Žitňanská, ale stále nemá konečné stanovisko koaličných partnerov. Pritom L. Žitňanská očakávala, že bude môcť návrh exekučnej amnestie predložiť na pripomiekové konanie už koncom februára.

G. Gál tiež upozorňuje, že treba rátať so záťažou pre štátny rozpočet v hodnote niekoľkých desiatok miliónov eur. Či teda bude samotný G. Gál tlačiť na presadenie agendy exministerky a či sa dostane exekučná amnestia na rokovanie vlády a do parlamentu v dohľadnom čase, nie je vôbec isté.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy exekučná amnestia, Lucia Žitňanská