Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tótha má na súd v prípade zmeniek predviesť polícia, prísť má aj Kočner

31.07.2019, 14:34 | TASR

Niekdajší novinár a bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth nepríde svedčiť na stredajšie pojednávanie v kauze údajného falšovania zmeniek televízie Markíza. Tóth to oznámil prostredníctvom sociálnej siete.

  • Tlačiť
  • 3

Ozrejmil, že ak by svoju verziu v súvislosti s prípadom mal potvrdiť pred súdom, museli by sa zmeniť bezpečnostné a ďalšie podmienky na Slovensku. „A to nie je v mojich rukách,“ uviedol. Na svojom portáli ďalej vysvetľoval svoje dôvody rozhodnutia.

Neprehliadnite

P. Tóth mal pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vypovedať v stredu, rovnako ako Jozef Dučák, ktorý je obvinený aj v kauze Technopol Servis spolu s Marianom Kočnerom. Predvolanie na súd sa však P. Tóthovi nepodarilo doručiť. Tóthov syn políciu informoval, že jeho otec je v zahraničí a nevie, kedy sa vráti. Vypovedať nepríde ani Dučák, oznámil, že sa nemôže zúčastniť zo zdravotných dôvodov.

V kauze zmeniek mali obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora „po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Aghom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotoviť štyri sfalšované zmenky, ktoré predložili ako prílohy na vydanie platobných rozkazov“. Obvinení Pavol Rusko sa bráni, že zmenky, o ktorých mal vedieť len úzky okruh ľudí, boli spôsobom, ako zachrániť televíziu.

Marian Kočner je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Pavol Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy svojej niekdajšej spoločníčky Sylvie Volzovej, ktorá sa z účasti na pojednávaní ospravedlnila.

Aktualizované o 9:30

Šanta ho chce dať predviesť

Na začiatku stredajšieho pojednávania navrhol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta, aby bol P. Tóth na pojednávanie predvedený políciou, čo by znamenalo, že by policajti Tótha vyhľadali a doviezli na súd aj proti jeho vôli. Obhajca Markízy Daniel Lipšic navrhol senátu, aby zvážil výpoveď svedka Tótha cez telemost.

Aktualizované o 12:00

Prokurátor Šanta: Zo svedka sa môže ľahko stať obvinený

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta je presvedčený, že účasť svedka Petra Tótha na pojednávaní v kauze televíznych zmeniek zabezpečia. Pripomenul, že vo všeobecnosti platí, že zo svedka sa môže stať aj obvinený, na ktorého sa môže vydať Európsky zatýkací rozkaz. Uviedol to počas prestávky na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Aktualizované o 15:00

Tótha aj Kočnera zrejme pred súd predvedú

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vyzve políciu na predvedenie svedka Petra Tótha na septembrové pojednávanie v kauze televíznych zmeniek. Súd zároveň presunie pojednávania, ktoré sa uskutočnia 9. a 10. septembra, do Ústavu na výkon väzby Bratislava. Zúčastniť sa ich má aj obžalovaný Marian Kočner. Ďalšie pojednávania stanovil senát ŠTS na novembrové, októbrové a decembrové termíny.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Peter Tóth, zmenky