Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vo Vrbovom skrachovala fabrika Bodet & Horst. Zamestnanci ostali bez výplaty

29.05.2018, 17:20 | Tomáš Nejedlý | © 2018 News and Media Holding

Textilná fabrika Bodet & Horst s 370 zamestnancami vo Vrbovom skrachovala. Vlastník podal na súd návrh na vyhlásenie konkurzu. „Vyhlásili sme platobnú neschopnosť našej firmy na Slovensku. Insolventné je však aj Nemecko. Situáciu bude teraz riešiť správca (konkurznej podstaty, pozn red.),“ potvrdil TRENDU vlastník spoločnosti Gerhard-Hermann Horst. Na ďalšie otázky neodpovedal.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy

konkurz, textil

Spoločnosť Bodet & Horst mattress ticking Verwaltungs, ktorej tržby kolísali okolo 38 miliónov eur dlží Sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam podľa portálu Finstat.sk 650-tisíc eur. Celkový dlh spoločnosti voči bankám, dodávateľom energií, služieb a tovarov presiahol päť miliónov eur.

Viaceré médiá priniesli informácie o tom, že podniku vypli plyn a vodu, zamestnancom neboli vyplatené mzdy a podávajú hromadne výpovede. „V pondelok bol prvý deň na uplatnenie takéhoto postupu v zmysle zákona,“ povedala podľa TASR vedúca personálneho oddelenia firmy Soňa Bíliková. Uviedla, že návrh na vyhlásenie konkurzu podala firma v piatok.

Gerhard-Hermann HorstZdroj: Maňo Štrauch

Podľa riaditeľky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Piešťanoch Zuzany Komárkovej sa zatiaľ ľudia, ktorí odišli z Bodet & Horst, neprišli zaevidovať. „My túto situáciu intenzívne monitorujeme už dlhšie, komunikovali sme aj so zamestnávateľom a ponúkli aj rýchlu a operatívnu pomoc zamestnancom. Odozva na strane zamestnávateľa bola minimálna,“ uviedla Komárková s tým, že v prípade Bodet & Horst nejde o hromadné prepúšťanie. Nezamestnanosť v okrese Trnava, kde firma pôsobila bola koncom apríla 1,96 percenta.

Nemecká firma Bodet & Horst patrila medzi svetových hráčov vo výrobe pletených poťahov na matrace. Na Slovensko prišla spolu s desiatkami ďalších investorov v čase vlády Mikuláša Dzurindu. V roku 2005 odkúpila časť krachujúceho textilného podniku Trikota vo Vrbovom a rozbehla tu výrobu poťahov.

Neprehliadnite

Prácu v závode našli najmä prepustené šičky z bývalého štátneho podniku, v novej fabrike sa zamestnalo 280 ľudí. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský a neskôr vláda Roberta Fica v roku 2010 odobrili pletiarom dotáciu 5,5 milióna eur na nákup strojov. Spoločnosť štátnu pomoc splatila v decembri minulého roka.

S rastom miezd začala firma pociťovať finančné problémy a v ostatných rokoch sa čoraz viac zadlžovala. Vlani vedenie spoločnosti premiestnilo časť výroby do Rumunska. Ešte začiatkom marca 2018 majiteľ firmy Gerhard Horst TRENDU tvrdil, že firma zo Slovenska neodchádza, pretože má dostatok objednávok a poisťovniam spláca dlhy v súlade s dohodnutým harmonogramom. Problémy s financiami mu údajne spôsobilo aj šafárenie bývalých zamestnancov, ktorý firmu rozkrádali. Orgány činné v trestnom konaní niektoré z jeho obvinení doposiaľ vyšetrujú.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy konkurz, textil