Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Farár má aj 8-tisíc eur. Koľko zarábajú Švajčiari a kde majú prah chudoby

05.06.2019, 09:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Švajčiarske platy znejú pre slovenské uši neuveriteľne. Krajina, ktorá sa aj v porovnaní so západnou Európou preslávila vysokými príjmami, zostavila v rámci každoročnej správy Lohnbuch Schweiz 2019 rebríček najlepšie a najhoršie platených pracovných pozícií.

  • Tlačiť
  • 31

Priemerná mzda vo Švajčiarsku patrí medzi najvyššie na svete. Správa získala údaje o vyše 9 400 profesiách, analyzuje aj minimálne mzdy stanovené v jednotlivých kantónoch a odporúčané platy. Hoci správa neposkytuje úplne presný obraz o tom, koľko ľudia vo Švajčiarsku skutočne každý mesiac zarábajú, dáva minimálne základný prehľad o dobre platených pozíciách, poukazuje portál The Local.

Policajti a kňazi

Nie je prekvapujúce, že najvyšší plat dostávajú vedúci finanční pracovníci. Na novej pozícii dokážu zarobiť 14-tisíc švajčiarskych frankov (v prepočte okolo 12 470 eur) mesačne pred zdanením. O čosi menej (11 600 eur) si mesačne prilepšia senior lekári a lekárenskí poradcovia.

Slušným mesačným zárobkom sa môžu pochváliť aj vysokopostavení diplomati (12 100 eur), úveroví manažéri, ktorým mzda začína od 7 750 eur a ide vyššie, ale aj senior veterinári (vyše 10-tisíc eur).

Neprehliadnite

Nadpriemerne dobre zarábajú aj tamojší farári. Dlhoročný kňaz v službách cirkvi má nárok na plat vo výške v prepočte vyše 8-tisíc eur. Dokonca tak zarobia viac ako IT odborníci, ktorí si so svojou kvalifikáciou môžu mesačne prilepšiť v priemere o 4 100 eur. Po získaní magisterského titulu sa platy švajčiarskych Iítečkárov môžu pohybovať okolo 5 950 eur.

Priemerný mesačný plat švajčiarskeho policajta v kantóne Zürich dosahuje úroveň okolo päťtisíc eur. Učiteľ na základnej škole v rovnakom regióne je na tom ešte lepšie, zarobí približne 6 200 eur.

Prah chudoby

Veľký dôvod

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 31

Tagy plat, Švajčiarsko