Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kiska dostal od nespokojných farmárov zemiaky. Od vlády chce poctivý prístup

20.06.2018, 15:52 | TASR

Je načase, aby vláda začala poctivo a citlivo pristupovať k požiadavkám a problémom farmárov. Po stredajšom stretnutí s protestujúcimi farmármi to vyhlásil prezident Andrej Kiska.

  • Tlačiť
  • 2

Situáciu v poľnohospodárstve označil za vážnu, treba podľa neho riešiť nejasné majetkovoprávne vzťahy k pozemkom, aj problém s agrodotáciami.

Ďalej pripomenul slová generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o tom, že štát zlyháva pri vynucovaní práva. „Potrebujeme vrátiť vládu zákona na vidiek,“ zdôraznil s tým, že peniaze treba dať tým, ktorí chcú na vidieku skutočne zamestnávať ľudí.

Pripomenul, že zamestnanosť v SR v poľnohospodárstve je niečo vyše dvoch percent, kým v Európskej únii je priemer päť percent. Zároveň ocenil, že vláda už urobila prvé kroky.

Farmár František Oravec z východného Slovenska za delegáciu povedal, že sa dva a pol roka snažili vysvetliť na rezorte pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), že systém je už na súčasné pomery zlý.

Neprehliadnite

„Je nemysliteľné, aby na Slovensku a v PPA bolo akceptované nejaké historické právo užívania, ktoré nemá oporu v zákone. Je nemysliteľné, aby žiadny orgán samosprávny alebo štátny nekontroloval právne tituly k pôde,“ uviedol príklady problémov a kritizoval špekulatívne platby na pôdu.

Prezident im, podľa neho, dal prísľub, že bude danú situáciu sledovať. K stretnutiu s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou v stredu uviedol, že sa s ňou chcú stretnúť všetci farmári, ktorí prišli do Bratislavy, nie len traja, ako bolo pozvanie k ministerke.

Problém nie je podľa neho v ministerke G. Matečnej, ale v zlom systéme v PPA. Kritizoval aj postup polície, keď z Tyršovho nábrežia môže ísť na bratislavské cesty len po päť traktorov. Keď sa tie vrátia, môže ísť ďalších päť.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Andrej Kiska, farmári, protest