Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

FBI sa chce dostať do iPhonu atentátnika, súd nariadil Applu odblokovanie

17.02.2016 | ČTK

Americký sudca nariadil firme Apple, aby pomohla Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI) odblokovať dáta v telefóne jedného z páchateľov decembrového útoku v kalifornskom San Bernardine. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters. Do popredia sa tak znovu dostáva zdĺhavý spor medzi technologickými spoločnosťami a orgánmi činnými v trestnom konaní o tom, kam až môžu siahať hranice šifrovania. (Doplnené o 13:11) Apple požiadavku súdu odmietol, podľa riaditeľa firmy Tima Cooka by to ohrozilo bezpečnosť zákazníkov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Úrady sa snažia dostať sa do prístroja iPhone 5C, ktorý vlastnil Syed Farook. Ten je jedným z dvojice radikálov, ktorí v San Bernardine postrieľali 14 ľudí. Sudkyňa losangeleského súdu Sheri Pymová uviedla, že Apple musí poskytnúť primeranú technickú podporu vyšetrovateľom, ktorí sa snažia získať z telefónu dáta.

Apple, ktorý prístroje iPhone vyrába, by mal na príkaz súdu okrem iného v telefóne zablokovať funkciu automatického mazania. Tá sa aktivuje po desiatich neúspešných pokusoch o zadanie prístupového kódu. Firma by tak mala vyšetrovateľom pomôcť s vkladaním možných vstupných kódov elektronicky. Predpokladá sa, že Farook používal štvormiestny kód, čo znamená, že existuje 10 000 možných kombinácií.

Apple sa k veci zatiaľ oficiálne nevyjadril. Podľa zistení britského spravodajského serveru BBC bude Apple proti súdnemu príkazu protestovať.

Farook so svojou manželkou Tashfeen Malikovou zastrelil na začiatku decembra v San Bernardine 14 ľudí a ďalších 22 zranil. Dvojica bola zabitá v prestrelke s políciou. FBI skúma možnú komunikáciu strelcov s islamistickým hnutím Islamský štát a ďalšími radikálnymi skupinami a celú záležitosť berie ako terorizmus.

Apple sa v minulosti proti žiadostiam o sprístupnenie osobných dát užívateľov ostro staval. Tvrdil pritom, že by to ochromilo dôveru, ktorú v neho majú jeho zákazníci.

Firma v dnes zverejnenom vyhlásení uviedla, že najnovšie požiadavky úradov odmieta. Generálny riaditeľ Applu Tim Cook napísal, že FBI od Applu chce, aby vyrobil novú verziu operačného systému, obišiel niektoré bezpečnostné prvky a nainštaloval ho do telefónu zaisteného počas vyšetrovania. Vláda vraj navrhuje, že softvér by sa použil iba raz na jedinom telefóne. Apple ale tvrdí, že keby softvér už raz vznikol, mohol by sa používať opakovane. Keby sa vraj ocitol v zlých rukách, dal by sa s ním odblokovať akýkoľvek iPhone.

„K odborníkom z FBI máme značný rešpekt a veríme, že majú dobré úmysly. Až do tejto chvíle sme robili všetko, čo je v našej moci aj v rámci zákona, aby sme im pomohli. Teraz nás ale vláda Spojených štátov požiadala o niečo, čo jednoducho nemáme a čo je podľa nás príliš nebezpečné vyrobiť. Požiadali nás o vytvorenie zadných vrátok k iPhonu, " uvádza sa v texte, ktorý Cook zverejnil na webe firmy.

Podobnú šifrovaciu technológiu využívajú aj konkurenčné telefóny, napríklad s operačným systémom Android od spoločnosti Google. Obe firmy ju zaviedli v roku 2014, keď bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden zverejnil veľké množstvo utajovaných dát. To vyvolalo obavy o bezpečnosť osobných údajov v elektronickej podobe.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Apple, atentátnik, iPhone, odblokovanie, súd

Diskusia (0 reakcií)