Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Fed naleje do ekonomiky ďalšie miliardy dolárov

13.09.2012, 19:20 | ČTK

Americká centrálna banka spustila tretie kolo kvantitatívneho uvoľňovania

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 20

Tagy

Fed

Aktualizované 13.9.2012 o 22:20 v štvrtom a ôsmom odseku

Americká centrálna banka (Fed) začína tretie kolo takzvaného kvantitatívneho uvoľňovania. Chce tak podporiť hospodársky rast a tvorbu pracovných príležitostí. Fed po dvojdňovej schôdzke svojho menového výboru oznámil, že bude nakupovať štátne dlhopisy a ďalšie vybrané aktíva tempom 40 miliárd dolárov mesačne.

„Aby sme podporili silnejšie hospodárske oživenie a zasadili sa o to, že inflácia sa postupne dostane na hodnoty, ktoré zodpovedajú nášmu duálnemu mandátu, rozhodol sa výbor zvýšiť kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky nákupom ďalších štátnych dlhopisov v objeme 40 miliárd dolárov mesačne,“ stojí v oznámení menového výboru.

Fed sa v rámci kvantitatívneho uvoľňovania zameria na hypotekárne záložné listy a ďalšie cenné papiere kryté hypotékami, za ktoré ručí štát. Zmyslom je stlačiť vzdialenejší koniec výnosovej krivky, inými slovami dosiahnuť to, že sa znížia dlhodobé úrokové sadzby. To by malo podporiť refinancovanie úverov a investície.

Podpora nemá strop

Centrálna banka nestanovila žiadny limit, do ktorého môže aktíva nakupovať. Šéf Fedu Ben Bernanke spresnil, že banka bude aktíva kupovať tak dlho, kým sa stav ekonomiky nezlepší natoľko, že citeľne klesne nezamestnanosť a budú v dostatočnom počte opäť vznikať nové pracovné miesta.

Menový výbor Fedu tiež oznámil, že predlžuje svoj ​​pôvodný sľub držať základné úrokové sadzby blízko nuly minimálne do konca roka 2014. Teraz uviedol, že sadzby na nule zrejme budú musieť zostať aspoň do polovice roka 2015. Centrálna banka už skôr oznámila, že tempo hospodárskeho oživenia je príliš pomalé a situácia na trhu práce znepokojujúca.

Pre centrálnu banku nebolo dnešné rozhodnutie jednoduché. Pred prezidentskými voľbami z radov republikánov zaznievajú na adresu Fedu veľmi kritické hlasy. Počas predchádzajúcich dvoch kôl kvantitatívneho uvoľňovania Fed napumpoval do ekonomiky viac ako dva bilióny dolárov.

Sadzby ostali nízko

Základnú úrokovú sadzbu Fed nechal podľa očakávania bez zmeny v pásme nula až 0,25 percenta. Na tejto úrovni ju drží už od konca roku 2008, kedy ju zrazil k nule v snahe minimalizovať dopady globálnej finančnej krízy. V tej dobe hrozil kolaps svetovej finančnej architektúry v dôsledku pádu obrej investičnej banky Lehman Brothers.

Fed zároveň zhoršil výhľad ekonomiky na tento rok a predpokladá, že sa hrubý domáci produkt nezvýši o viac ako dve percentá. V predchádzajúcej prognóze pred štvrť rokom počítal s rastom o 2,4 percenta. Na budúci rok ale počíta so zrýchlením až na tri percentá a ďalší rok až na 3,8 percenta. Prakticky žiadne zlepšenie tento rok nečaká ani v oblasti nezamestnanosti, ktorá zrejme neklesne pod osem percent. Ďalšie roky už ale klesať má.

Ceny akcií sa po oznámení vydali nahor a hlavné indexy pridávali približne dve percentá. Index S&P 500 sa pohyboval okolo úrovne 1460 bodov. Počas dňa sa indexy pohybovali okolo nuly alebo len v miernom zisku. Dolár naopak voči ostatným menám oslabil.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 20

Tagy Fed