Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Veľká ignorancia Fedu vyhnala zlato na 5-ročné maximá

20.06.2019, 11:03 | Ronald Ižip | © 2019 News and Media Holding

Na stredajšom zasadnutí americká centrálna banka priznala problémy. Väčšina členov bankovej rady vidí skoré zníženie sadzieb. Pritom ešte pred pol rokom si boli centrálni bankári istí, že sadzby budú iba rásť. Dôvera v centrálne banky ďalej poklesla. Zlato vzrástlo na 5-ročné maximá.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy

Fed, komodity

Ekonomické dáta už na konci roka 2017 začali naznačovať, že s globálnou ekonomikou nie je všetko v poriadku. Najprv to boli lokálne dáta z Číny a neskôr z ostatného rozvíjajúceho sa sveta. Potom sa pridali exportéri ako Japonsko či Nemecko. 

V polovici roka sa k zlým makrodátam naznačujúcim problémy pridali dlhopisy. Tie sa dostali do inverzie, keď krátkodobé výnosy boli vyššie ako výnosy dlhodobé. Platiť vyšší úrok na kratšie peniaze je absurdita, ktoré znamená, že s finančným trhom nie je všetko v poriadku. Centrálne banky inverziu na dlhopisoch ignorovali.

Neprehliadnite

A potom, na konci minulého roka, prišla panika. Ešte v polovici decembra šéf Fedu Powell pokles akcií odignoroval a povedal, že centrálna banka bude ďalej zvyšovať úrokové sadzby. Nasledovala obrovská likvidácia akciových pozícií a jeden z najhorších decembrov v histórii. Situácia sa stabilizovala až po tom, ako Powell zmiernil svoju rétoriku a naznačil možnosť zastavenia zvyšovania sadzieb.

Odvtedy prešlo pol roka a situácia sa otočila. Fed bol donútený úplne zabudnúť na zvyšovanie sadzieb. Celý čas sledoval iba jeden ekonomický indikátor – mieru nezamestnanosti a ignoroval všetky ostatné signály. V stredu bol donútený 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Fed, komodity