Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Fegyveres verí, že amnestie sa tentoraz zrušia

19.03.2017, 16:53 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

V utorok začína schôdza parlamentu a hneď na úvod by mal začať parlament rokovať o amnestiách. Na stole poslancov budú tri návrhy. Parlament má rokovať už v druhom čítaní o ústavnom zákone, ktorý pripravil Ján Budaj (OĽaNO) a skrátenom legislatívnom konaní má rokovať aj o dvoch návrhoch, ktoré predstavila minulú stredu koalícia.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

amnestie

V špeciálnej nedeľnej relácii televízie Markíza sa v nedeľu stretli ľudia, ktorých sa priamo dotkli únos Michala Kováča mladšieho a Mečiarove amnestie. Okrem korunného svedka Oskara Fegyveresa debatoval aj vyšetrovateľ únosu Peter Vačok, novinárka Ľuba Lesná či zabávač Milan Markovič.  

Fegyveresove svedectvo

Hlavný svedok únosu prezidentovho syna Oskar Fegyveres opísal ako prebiehal 31. augusta 1995 únos prezidentovho syna Michala Kováča a tiež ako prežíval udalosti po únose.

„Už sa nebojím o život,“ odpovedal na otázku moderátora ako žije dnes.

„Nevedel som, že ide o prezidentovho syna,“ hovoril o tom, ako spolu s kolegami z tajnej služby sledovali M. Kováča mladšieho. Po svojej výpovedi sa dlho skrýval za hranicami, bál sa, že ho zabijú tak ako jeho kamaráta Róberta Remiáša. V Maďarsku sledoval slovenské médiá a čakal, že sa niečo bude diať.

„Predpokladal som, že padne vláda.“

Vraždu R. Remiáša podľa jeho slov spáchalo podsvetie na pokyn SIS.

„Podsvetie so SIS spolupracovalo, bolo to vtedy známe.“ O smrti svojho kamaráta Róberta Remiáša, ktorý zhorel v aute po odpálení nástražného systému, sa dozvedel z rádia Slobodná európa. V tom čase sa už skrýval v Maďarsku a R. Remiáš mu robil spojku. V minulých dňoch si pozrel aj film únos a práve scéna výbuchu kamaráta bola preňho najsilnejšia.

O. Fegyveres dnes verí, že tentoraz sa podarí amnestie zrušiť.

Pamätný kríž počas pietnej spomienky pri príležitosti 20. výročia vraždy Róberta RemiášaZdroj: SITA

Vačoka vyšetrovali a zločincom dali amnestiu

Vyšetrovateľ únosu Peter Vačok spomínal, ako sa dostal k informáciám o tom, že na zavlečení sa mala podieľať aj tajná služba.

„Prišiel mi anonym.“ Krátko po vypočutí O. Fegyveresa sa v cele predbežného zadržania ocitli traja príslušníci tajnej služby.

Aj on osobne prežíval ťažké obdobie.

„SIS na mňa podala sedem trestných oznámení, bývalý premiér Vladimír Mečiar jedno,“ povedal P. Vačok. Dodal, že bol dva a pol roka vyšetrovaný. „Zistili, že ma nemajú za čo obviniť.“

P. Vačok verí, že Slovensko sa už teraz s amnestiami vysporiada. To však podľa neho neznamená, že automaticky sa môže pokračovať vo vyšetrovaní únosu.

„Prečo im však vtedy nevadilo porušovanie ústavnosti, a vadí im to až teraz,“ zareagoval na to, že sa idú amnestie rušiť až po dvadsiatich rokoch a pritom sa argumentuje, že zrušiť amnestie možno len ústavným spôsobom.

„Táto doba sa začala nocou dlhých nožov v parlamente. Začala sa privatizácia a ľudia, ktorí slúžili, dostali podniky a potom nekryté úvery z bánk. Takmer sme kvôli tomu skrachovali,“ opísala to, čo sa v čase únosu na Slovensku dialo novinárka Ľuba Lesná.

„Keby sa právo nadraďovalo nad morálku, nebolo by možné potrestať ani nacistických zločincov,“ povedala Ľ. Lesná.

„Ja viem, kto to urobil a kto to objednal. Bola to politická vražda na objednávku,“ povedala matka zavraždeného R. Remiáša Anna Remiášová.

Poslanec za Most-Híd Peter Kresák konštatoval, že on sám mal v minulosti problém s mnohými rozhodnutiami ústavného súdu. „Ale nesúhlasím so spochybňovaním ústavného súdu ako takého.“

Ján Budaj pripomenul, že nevidí dôvod na skrátené legislatívne konanie pri schvaľovaní návrhov vlády. „Prečo sa musíme dostať k cieľu takto zložito,“ položil otázku. Podľa neho spravodlivosť plače v kúte a amnestie sú len vrcholcom ľadovca v tejto spoločnosti.“

Televízia pozvala do diskusie aj Vladimíra Mečiara. Pozvanie odmietol.  Účasť prisľúbil Ján Cuper, bývalý poslanec za HZDS, ktorý obhajoval bývalého šéfa SIF Ivana Lexu. Do televízie neprišiel. Nedvíhal telefón a potom ho vypol. Druhú stranu v debate tak zastupoval len spevák Otto Weiter, ktorý je známy tým, že v časoch mečiarizmu často vystupoval na mítingoch HZDS.

Premiér tvrdí: Nehráme hry

Koalícia navrhuje novelizovať ústavu, ktorou by rozšírila kompetencie parlamentu. Poslanci by mali získať právo zrušiť amnestie trojpätinovou väčšinou. Návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestií. Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné, alebo nie.

Po tejto novelizácii ústavy bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia tak amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosti prezidenta Michala Kováča.

Ešte v decembri posunuli poslanci do druhého čítania návrh poslanca Jána Budaja na zrušenie Mečiarových amnestií. Návrh podporili okrem opozičných aj všetci poslanci za koaličnú stranu Most-Híd. Teraz Bugárova strana presadzuje vládne dva návrhy.

Smer teraz tvrdí, že je to jediný spôsob ako sa vyrovnať s Mečiarovými amnestiami. V debate V politike televízie Ta3 premiér odmietol tvrdenie opozície, že ide o politické hry, keď vláda posúva riešenie amnestií na ústavný súd. Rozhodovanie Ústavného súdu SR v tejto veci podľa neho nemôže byť nedôveryhodné, hoci sudcovia sú politickí nominanti koaličných strán alebo HZDS.

Nikto nemôže upodozrievať vládnu koalíciu, že by sme hrali nejaké hry," vyhlásil R. Fico.

„Ja som za to, aby sme vo všeobecne citlivých veciach počúvali národné autority, ktoré boli na to vytvorené," povedal.

Opozícia sa bude ešte o svojom postupe vo veci zrušenia amnestií radiť. Predseda SaS Richard Sulík v televízii TA3 povedal, že nevidí dôvod, aby dve vládne novely prijímal parlament v skrátenom legislatívnom konaní a aby sa amnestie rušili tak zložito, ako to navrhuje koalícia.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy amnestie