Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Festivaly ako odpadová katastrofa a moderný život mení našu kostru

29.06.2019, 17:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Záložky na víkend | Cez pracovný týždeň človek často natrafí na mnoho zaujímavých článkov, ktoré sú však také dlhé, že nie je čas sa na ne sústrediť. A kým príde víkend, stratia sa vo víre internetu. V rubrike Záložky na víkend vám ponúkame zaujímavé články, na ktoré sa najlepšie sústreďuje pri dlhej sobotnej či nedeľnej káve.

  • Tlačiť
  • 0

Ak ste sa niekedy zúčastnili poctivého letného hudobného festivalu, možno ste sa na okamih pozastavili nad preplnenými kontajnermi, smetnými nádobami, „toi-toikami“ a množstvom odpadu, ktorý sa počas takýchto akcií vyprodukuje.

Najmä skorá ranná prechádzka po areále, keď značná časť návštevníkov naberá energiu alebo vyspáva prípadnú opicu, odhalí nelichotivú stranu festivalov – na zemi ležia porozhadzované plastové poháre, pokrčené plechovky, servítky, zvyšky jedla a pitia, či iné všakovaké známky búrlivého večerného života.

Je zrejmé, že koncerty, festivaly a záležitosti podobného hromadného charakteru, ktoré zahŕňajú dlhodobejší pobyt a konzumáciu, nie sú práve najekologickejšími udalosťami. Zatiaľ čo kedysi organizátorov zahanbovali kvôli tomu, že do programu nezakomponovali primerane korektný počet ženských hudobníčok, v súčasnosti sú stredobodom negatívnej pozornosti v okamihu, ak nevyvíjajú dostatočné snahy na ekologizáciu akcie.

Ak sa festivaly analyzujú z hľadiska uhlíkovej stopy, najväčším problémom je doprava, ktorá tvorí 80 percent všetkých emisií. Organizátori čoraz viac skúšajú vytvárať systém kyvadlovej MHD, aby nemusel každý účastník festivalu chodiť autom. Environmentálnou záťažou sú aj jednorazové stany, ktoré si so sebou ľudia nosia a potom ich tam nechávajú, aby sa nemuseli s nimi trápiť cestou domov.

Neprehliadnite

Portál The Guardian k tejto téme pripravil inšpiratívny článok a poukázal napríklad na štvordňový festival Shambala, ktorý navštevuje približne 15-tisíc ľudí. Shambala využíva na prevádzku sto percent energie z obnoviteľných zdrojov, zakázal používanie jednorazových plastov a na festivale od roku 2015 nekúpite nič z mäsa ani rýb. Pripomína, že aj najznámejšie akcie (Glastonbury) si uvedomujú svoj vplyv na životné prostredie a niečo s tým robia.

Krehké moderné kosti

Kosti nie

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Záložky na víkend

Diskusia (0 reakcií)