Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Fico dal Dankovi čas, aby sa rozdýchal. O odškodnom nebola ani reč

08.08.2017, 19:13 | Filip Obradovič | © 2017 News and Media Holding

Názor | Ak si Andrej Danko myslel, že v utorok sa mu podarí vyjednať viac peňazí a vplyvu, nepochodil. Koaličné rokovanie na Bôriku sa viedlo v takom tóne, aký sám nastavil. Prišiel, posťažoval sa a následne mu boli vysvetlené súvislosti s tým, že ak sa mu nepáči, budú predčasné voľby.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 8

K tvrdým vyjednávaniam o vplyv v koalícii a peniaze podľa informácii TRENDU zatiaľ ani nedošlo. K tomu sa majú lídri Smeru, Mosta-Híd a SNS dopracovať v piatok, ak dovtedy predseda národniarov vôbec pochopí, čo mu bolo dnes povedané.

Vyjadrenie Bélu Bugára po rokovaní o tom, že alternatíva k súčasnej vláde neexistuje, naznačuje, že A. Danko sa minimálne tváril, že situácii rozumie. Vo všetkých iných možnostiach by národniari tratili, čo do vplyvu politického aj obchodného. Pre Most by to bolo obrovské riziko, že schytá volebný výprask. Jedine Smer by na tom mohol ešte získať tvrdiac, že je jediným ostrovom stability. No vládnuť by s niekým musel.

Preto úlohou koaličného tria v najbližších dňoch bude nájsť spôsob, ako vrátiť do hry predsedu SNS. A to tak, aby utŕžil na verejnosti čo najnižší level hanby a zároveň, aby to nebolo na úkor Smeru a Mosta.

Neprehliadnite

Najväčší problém má A. Danko s tým, že R. Fico chce poupratovať na rezorte školstva po tom, čo vyrobili národniari stámiliónovú eurofondovú kauzu medzinárodných rozmerov. Scenár, ktorý hovorí o tom, ako premiér chce prevziať kontrolu na Dankovom (Plavčanovom) ministerstve, nie je márny.

Problém je, že A. Danko si za to pýta odškodné, a to mu ponúknuté nebolo. To sa vymyká predstave lídra SNS o tom, ako sa vládne v koalícii, kde sa rozkrája koláč vplyvu v štáte už na samotnom začiatku a následne sa už nikto o nič nestará.

A. Danko si teda myslí, že si za školstvo môže nárokovať napríklad ministerstvo dopravy či vnútra, ale aj viac peňazí z rozpočtu na kupovanie si voličov. Naráža na realitu. R. Fico chápe, že ak vyhovie Dankovým vydieračským praktikám, jeho nenásytnosť už neukočíruje. Od vzniku vlády líder SNS funguje tak, že vytváraním konfliktu v koalícii sa snaží dosiahnuť pre seba viac.

Ale situácia v Smere sa zmenila. Vedenie strany, ktoré svojho času brzdilo nervy R. Fica voči predsedovi SNS, stratilo s A. Dankom trpezlivosť a je ochotné ísť do predčasných volieb radšej, než donekonečna riešiť bezhraničné nároky hysterického koaličného partnera.

Môžeme očakávať, že R. Fico z pozície premiéra skúsi ešte nájsť riešenie, ktorým aspoň na chvíľu zalepí Dankovi oči. Urobí to takým spôsobom, aby nepoškodil záujmy Smeru. B. Bugár si ustráži tie svoje. Predseda SNS buď tieto pravidlá hry, kde nebude víťazom, prečíta a pod ťarchou silnejších kariet súpera na ne kývne. Alebo bude trucovať a R. Fico, povzbudený vlastnými ľuďmi, mu ukáže, kde sú dvere.

Najlepšie by bolo, aby k nejakému finišu došlo čo najskôr. Európska komisia čaká vysvetlenia ohľadne škandalózneho prerozdeľovania eurofondov pre vedu a výskum. V hre je tak okrem Dankovho apetítu aj dobré meno krajiny.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 8

Tagy Andrej Danko, Béla Bugár, koaličná kríza, Názory, Robert Fico