Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fico: Fašizmus na Slovensku má svojich pohrobkov

01.02.2017, 12:57 | SITA

Boj proti extrémizmu a fašizmu nie je podľa premiéra Roberta Fica iba záležitosťou prevencie, ale aj represívnych opatrení. R. Fico to v stredu povedal na akcii pri príležitosti zriadenia národnej policajnej jednotky určenej k boju proti terorizmu a extrémizmu.

  • Tlačiť
  • 8

„Každý deň vidíme spochybňovanie výsledkov druhej svetovej vojny a holokaustu a aj velebenie štátu a ľudí, ktorí vyznamenávali fašistov za vraždenie v slovenských mestách a dedinách. To je niečo, čo nemá nič spoločné s demokratickým štátom. Je zlé, že fašizmus na Slovensku má svojich pohrobkov,“ uviedol R. Fico.

K odkazu vojnovej Slovenskej republiky, ktorá bola spätá s nacistickým Nemeckom a z ktorej územia bolo deportovaných asi 70 000 Židov do koncentračných a vyhladzovacích táborov, sa v súčasnosti hlási krajne pravicová parlamentná strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Jej šéf Marian Kotleba už v roku 2013 uspel v priamej voľbe predsedu Banskobystrického kraja.

Neprehliadnite

„Vidíme dnes ľudí, ktorí sa pohybujú vo vlakoch v zelených tričkách, hovoria o poriadku, a pritom len šíria ideológiu, v ktorej mene bolo na Slovensku vyvraždených mnoho dedín,“ povedal R. Fico.

Hliadky vo vlakoch zaviedla práve ĽSNS, čo zdôvodnila údajnou kriminalitou na železnici. Parlament vlani schválil návrh, ktorý má činnosť spomínaných hliadok postaviť mimo zákona.

Akcia ĽSNS pod názvom „Protest proti pochodu úchylákov v Bratislave"Zdroj: SITA/Marek Mrviš

Nová elitná jednotka pre boj proti terorizmu a extrémizmu polície bude zložená z viac ako stovky policajtov. „Pevne verím, že nastavíme nové pravidlá výkladu niektorých prejavov, ktoré môžeme nazvať extrémistické,“ povedal policajný prezident Tibor Gašpar.

Médiá v minulosti upozornili na prípady, kedy polícia alebo prokuratúra odmietli stíhať autorov kontroverzných príspevkov na sociálnych sieťach.

Nová policajná jednotka nie je prvá svojho druhu na Slovensku. V minulosti polícia zriadila zvláštnu jednotku napríklad pre vyšetrovanie najzávažnejších ekonomických trestných činov.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy extrémizmus, Fico, Kotleba