Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fico konečne odsúdil násilnosti, zvažuje zákaz pochodov

22.06.2015, 17:26 | ČTK

Po sobotňajších násilnostiach v Bratislave po skončení demonštrácie proti prílivu imigrantov do Európy zvažuje vláda sprísnenie podmienok konania verejných zhromaždení. Novinárom to povedal premiér Robert Fico.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

polícia

„Ak by informácie (o pripravovanej akcii) boli natoľko závažné, že by potvrdzovali vysokú pravdepodobnosť násilností, v takom prípade by mohlo dôjsť aj k zákazu takejto akcie,“ vyhlásil R. Fico. Ďalšia možnosť podľa neho predstavuje obmedzenie konania demonštrácií len na vopred vymedzenom mieste napríklad bez pochodu ulicami miest.

R. Fico uviedol, že štát neplánuje vziať občanom právo zhromažďovať sa a právo na vyslovenie svojho názoru. Na druhej strane podľa neho tieto práva nemôžu byť využívaná k násilnostiam.

„Zneužívanie témy migrantov neonacistickými alebo extrémistickými skupinami nebudeme podporovať,“ vyhlásil R. Fico, ktorý zároveň odsúdil víkendové výtržnosti v metropole. Slovenský premiér tak urobil po kritike zo strany opozície a aktivistov organizácií na ochranu občianskych práv, že sa proti prejavom násilia nepostavil už cez víkend.

Zatiaľ nie je jasné, či by prípadné obmedzenia zhromažďovacieho práva mohli zamedziť opakovaniu sobotňajších násilností, ktoré nasledovali po ukončení oficiálnej časti demonštrácie proti imigrácii, ktorej sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí vrátane Čechov.

Polícia v Bratislave cez víkend kvôli rôznym incidentom okolo demonštrácie zadržala 140 osôb. Pre podozrenie zo spáchania trestného činu policajti predviedli 76 ľudí.

Policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová informovala, že kriminalisti zatiaľ obvinili 19 Čechov a 13 Slovákov. Sedemnásť obvinených Čechov sa podľa polície zapojilo do násilností pri Bratislavskom hrade, kde prebiehali cyklistické preteky.

Na demonštráciu proti imigrantom aj na zhromaždenie proti prejavom neznášanlivosti v slovenskej spoločnosti cez víkend v Bratislave dohliadali početné policajné jednotky vrátane ťažkoodencov. Ministerstvo vnútra oznámilo, že policajti budú za zvládnutie zásahu proti extrémistom ocenení.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy polícia