Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fico pod tlakom: Vláda musí v najbližších týždňoch škrtnúť výdavky za 300 miliónov eur

23.04.2014, 12:14 | Michal Lehuta | © 2014 News and Media Holding

Dlh Slovenskej republiky vlani prekročil 55 percent HDP, keď dosiahol 55,4 percenta HDP. To spúšťa už tvrdšie sankcie takzvanej dlhovej brzdy. Vláda bude podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti musieť viazať tri percentá očistených výdavkov štátneho rozpočtu tohto roku. Rozpočet pritom predpokladal, že verejné zadlženie vlani ešte tretiu hranicu dlhovej brzdy neprekročí.

  • Tlačiť
  • 1

Nepočítali s tým dokonca ešte ani aprílové Východiská rozpočtu verejnej správy na roky 2015-17. Eurostat teda pravdepodobne niektorú z neštandardných rozpočtových transakcií v minulom roku vláde ako zníženie dlhu neuznal. Podľa informácií TREND.sk by malo ísť o predaj núdzových zásob ropy, ktorého príjmy európski štatistici ako zníženie dlhu neakceptovali.

Zákon o rozpočtovej zodpovednosti po prekročení výšky dlhu 55 percent HDP okrem opatrení vzťahujúcich sa na nižšie úrovne (predloženie opatrení na zníženie dlhu) vyžaduje, aby ministerstvo financií viazalo „od prvého kalendárneho mesiaca, nasledujúceho po zverejnení výšky dlhu, výdavky štátneho rozpočtu vo výške 3 percent z celkových výdavkov (...) znížených o výdavky na správu štátneho dlhu, o prostriedky Európskej únie, prostriedky štátneho rozpočtu na financovanie spoločných programov Slovenskej republiky a Európskej únie, odvody do Európskej únie, transfery Sociálnej poisťovni a o výdavky na likvidáciu škôd spôsobených živelnými pohromami.“

Ide zhruba o 300 miliónov eur, ktoré teda bude musieť kabinet Roberta Fica škrtnúť už do mája. Pravdepodobné je, že vláda kvôli tomu zruší rezervu na vyšší výber daní v objeme 250 miliónov eur, ktorú rozpočtovala na strane výdavkov.

Okrem toho budúcoročné rozpočty nebudú môcť zvýšiť podobne očistené celkové verejné výdavky. Zmrazenie výdavkov potrvá až do obdobia, keď nastúpi nová vláda, alebo pokiaľ sa dlh nezníži späť pod 55 percent. Východiská rozpočtu to však predpokladajú až v roku 2017.

Zároveň tiež podľa dlhovej brzdy už nemožno poskytovať prostriedky z rezervy predsedu vlády a z rezervy vlády, a výdavky sa v budúcich rozpočtoch zmrazia aj samosprávam.

Dlh SR naráža na strop

Dlh SR naráža na strop

  • Tlačiť
  • 1

Tagy dlh, dlhová brzda