Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fico predstavil sociálny balík za miliardu: Sľubuje autobusy zadarmo či lacné internáty

05.12.2015, 12:57 | Jozef Tvardzík | © 2015 News and Media Holding

Sobotný snem Smeru v Nitre otvorili ľudovky, slovenská hymna a podpredseda Pavol Paška, ktorý celé podujatie moderoval. Premiér Robert Fico predstavil desatoro opatrení za miliardu eur, ktoré chce presadiť v prípade, ak sa po voľbách dostane k moci.

  • Tlačiť
  • 18

Slávnostný snem vládnej strany Smer v Nitre bol v očakávaní tretieho sociálneho balíka. Vláda prisľúbila, že naň vyčlení jednu miliardu eur a začne platiť hneď po tom, ako sa budúci rok po voľbách Smer dostane do vlády. Peniaze sú vyčlenené na roky 2016 až 2020.

„Do praxe začnú jednotlivé opatrenia nabiehať od roku 2017, keď schválime všetku legislatívu,“ povedal na sneme premiér Robert Fico. Tvrdí, že miliarda eur neohrozí ani verejný deficit ani dlh a sú to peniaze, ktoré sa podarilo vyzbierať z lepšieho výberu daní, z boja proti daňovým únikom a šetrení v administratíve po spojazdnení reformy ESO.

1. Vytvorenie 100-tisíc pracovných miest do roku 2020

Pôjde o opatrenia zamerané na odstraňovanie štrukturálnej nezamestnanosti a zvyšovanie zamestnanosti absolventov, žien či zdravotne znevýhodnených ľudí.

  • Premiér sľúbil, že nové pracovné miesta vzniknú tým, že vláda začne podporovať menej rozvinuté regióny - potenciál vidí napríklad v nových pracovných miestach v poľnohospodárstve a v lokálnom stavebníctve - cez výstavbu nových bytov, zatepľovanie, obnovu kultúrnych pamiatok a zlepšovanie sociálnych služieb pre starších a znevýhodnených ľudí
  • Základné a stredné školy by sa mali viac zamerať na požiadavky trhu práce
  • Plán počíta aj s tým, že sa ďalej budú rozšírovať kapacity materských škôl, aby sa matky mohli ľahšie vrátiť na pracovný trh 
  • Aktívna politika trhu práce cez poradenstvo pre nezamestnaných a zároveň potieranie nelegálnej práce

2. Zníženie zdravotných odvodov (90 miliónov eur)

R. Fico sľubuje, že pre nízkopríjmových zamestnancov sa opäť znížia zdravotné odvody. Nová právna úprava má zvýšiť odpočitateľnú položku, čo bude znamenať, že nižšie zdravotné odvody bude odvádzať celkovo 780-tisíc zamestnancom. Prvé zníženie odvodov pritom štát stálo 160 miliónov eur. 

3. 5000 nájomných bytov v réžii samospráv (90 miliónov eur)

Vláda tvrdí, že ich cieľ je postaviť nové nájomné byty a zdvojnásobiť ich počet oproti súčasnosti. Tieto byty budú financované kombináciou štátnej dotácie a lacných úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Suma, ktorá je na to vyčlenená bude v presunutá do rozpočtov jednotlivých samospráv. 

Tieto byty sa budú stavať najmä v okolí miest a obcí, kde je dostatok pracovných miest. Pôjde predovšetkým o satelitné obce, ktoré sú v blízkosti fabrík. 

4. Učiteľské byty (100 miliónov eur)

Pôjde o byty pre začínajúcich učiteľov, ktorí budú v nich bývať takmer zadarmo. Platiť si budú len náklady na energie, fond opráv a inú réžiu. Po čase, ak sa im zvýši plat, budú prispievať na nájom viac.

Zvýhodnené bývanie si budú môcť užívať mladí učitelia podľa premiéra maximálne desať rokov. Štát pre tieto účely postaví približne dve tisícky nájomných bytov.

5. Lepšie internáty (50 miliónov eur)

Príspevok na bývanie študentov a rekonštrukcie starých internátov. "Kvôli nízkym investíciám sa až 80 percent internátov nachádza v dezolátnom stave," povedal R. Fico. Smer sľubuje, že 50 miliónmi sa opravia internáty pre 10-tisíc študentov. 

Zároveň vlani vysoké školy museli zamietnuť 9-tisíc žiadostí o internát, teda každý piaty študent si musel hľadať súkromný privát. Smer tvrdí, že po rekonštrukcii internátov sa zníži počet žiadostí o tretinu. Zároveň vláda po voľbách sľubuje, že bude študentom dotovať nájomné - študent by tak rádovo ušetril mesačne niekoľko desiatok eur. Celkovo na túto dotáciu, ktorá zníži náklady študentovi, chce Smer vyčleniť 25 miliónov eur.  

6. Vyššie vianočné dôchodky (50 miliónov eur)

Zdvojnásobenie vianočných príspevkov pre nízkopríjmových dôchodcov, ktorý chce Smer každý rok zvyšovať. Postupne ich tak chce Smer transformovať na plnohodnotný 13. dôchodok.

7. Viac peňazí pre opatrovateľov (25 až 40 miliónov eur)

Smer sľubuje, že zvýši príspevky pre opatrovateľov postihnutých detí a dôchodcov. Príspevok by sa zvýšil zo súčasných 220 eur o 60 eur. R. Fico tvrdí, že opatrovateľ si môže ročne prilepšiť o tisíc eur. 

8. Lepšie cesty (100 miliónov eur)

Smer plánuje vyčleniť milióny eur na obnovu ciest 2. a 3. triedy, ktoré inak patria do kompetencie regionálnych samospráv. Obnoviť by sa tak podľa prepočtov Smeru mohlo približne tisíc kilometrov ciest. 

9. Bezplatné autobusy (30 miliónov eur)

Bezplatné autobusy budú dopĺňať bezplatné vlaky, ale až vtedy, keď bude fungovať poriadok a nadväznosť v doprave, aby nedošlo k duplicite a kanibalizácií jednotlivých druhov dopravy. „Zdvihneme tak mandle našim oponentom,“ povedal premiér.   

10. Policajný štát (100 miliónov eur)

R. Fico chce zvýšiť počet policajtov o 2500, vycvičiť ich a nanovo vyzbrojiť. "Bezpečnosť nie je lacná, preto sme sa rozhodli, že ak budeme vo vláde a chceme dať na tretí balík miliardu eur, tak sto miliónov pôjde na to, aby sme v našej krajine, mohli pokojne žiť, pracovať, oddychovať a spať," hovorí na sneme Smeru. 

  • Tlačiť
  • 18