Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fico s Dankom si vymysleli vlastné štátne ceny. Zaoberá sa nimi Ústavný súd

05.04.2018, 10:46 | SITA

Ústavný súd SR prijal na ďalšie konanie návrh prezidenta Andreja Kisku na začatie konania o zákone o štátnej cene Jozefa Miloslava Hurbana a štátnej cene Alexandra Dubčeka. Návrhu prezidenta o pozastavení účinnosti zákona však súd nateraz nevyhovel.

  • Tlačiť
  • 2

„V ústave sa píše, že prezident ako jediný ústavný orgán udeľuje vyznamenania, ak na to nesplnomocní iný orgán. Z toho vyplýva, že bez splnomocnenia prezidenta nie je možné, aby iný ústavný orgán Slovenskej republiky udeľoval vyznamenania, alebo im formálne a obsahovo rovnocenné ocenenia, za aké treba považovať aj štátne ceny,“ uviedla vtedy kancelária prezidenta.

Prezidentov hovorca vtedy zdôraznil, že Andrej Kiska nesplnomocnil žiaden orgán verejnej moci na to, aby udeľoval štátne vyznamenania. A. Kiska už vtedy argumentoval, že forma a obsahové zameranie štátnych cien sú totožné, ako pri štátnych vyznamenaniach.

Neprehliadnite

Štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana, ktorú podľa zákona udeľuje predseda NR SR a štátnu cenu Alexandra Dubčeka, ktorú zase udeľuje vláda, si v parlamente presadila koalícia.

Za tieto štátne ceny dostanú laureáti aj finančnú odmenu, a to 25-násobok priemernej mesačnej mzdy, zatiaľ čo vyznamenaní prezidentom žiadne peniaze nedostávajú.

„Národná rada SR prijatím zákona o štátnych cenách narušila výlučnú ústavnú kompetenciu prezidenta a oslabila tak jeho postavenie pri udeľovaní vyznamenaní, pretože rozdelila ich udeľovanie, aj keď pod názvom „štátna cena“, medzi tri ústavné inštitúcie,“ argumentuje prezident.

Návrh zákona o štátnych cenách Alexandra Dubčeka a Jozefa Miloslava Hurbana vlani prezident vrátil na opätovné prerokovanie parlamentu. Poslanci však jeho veto prelomili.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Andrej Danko, Andrej Kiska, Robert Fico, Ústavný súd