Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fico sa bojí našich detí

16.11.2018, 20:30 | Zuzana Kollárová | © 2018 News and Media Holding

Toto nie je úryvok z brakového filmu, ktorý sa neoplatí pozrieť. S úplne vážnou tvárou 9. marca oznámil vtedy ešte premiér Robert Fico, že pred Úradom vlády zachytili kopy kamenných kociek, ktoré boli sem nazvážané.

  • Tlačiť
  • 12

„Sú nazvážané v kríkoch, pri stromoch a hľadáme momentálne záznamy z kamier. Chceme identifikovať, akým spôsobom sa tam dostali,“ skonštatoval vtedy Robert Fico. Dodal, že na túto mimoriadne situáciu musela reagovať Bezpečnostná rada.

Neprehliadnite

R. Fico konšpiratívne oznamoval, že získali obrovské množstvo informácií, ktoré hovoria o vysokej pravdepodobnosti útokov na verejné budovy.

Na protestoch, ktoré organizovala iniciatíva Za slušné Slovensko, sa neodohral žiadny násilný incident. A napokon vysvitlo, že kocky, ktoré tak vyplašili R. Fica, si pred Úradom vlády v lete odložil reštaurátor, pretože nechcel, aby po rekonštrukcii Námestia slobody skončili v odpade.

Blúznenie alebo zámerné konšpirácie

Nezodpovedaná ale ostala otázka či premiérovo vtedajšie blúznenie bolo len odrazom jeho skutočného psychického stavu, ktorý musí vyšetriť lekár, alebo išlo o spravodajskú hru, ktorá mala vyvolať vo verejnosti pocit ohrozenia. Na túto otázku nemáme dodnes odpoveď. Iné sa nám však odvtedy vyjasnilo.

Robert Fico napokon po dvojtýždňovej vládnej kríze, ktorú vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, musel odísť z kresla premiéra. A neskôr sa porúčala aj jeho dvojka – minister vnútra Robert Kaliňák.

Odvtedy expremiér pravidelne šíri svoje konšpirácie, že na Slovensku sa udial pokus o prevrat. Študentov označil za Sorosove deti. Na Slovensku sa však v marci nezmenil režim, len z vlády odišli dvaja Robertovia.

Tvária sa, že to nepočujú

Šéf Mostu-Híd Béla Bugár síce povedal, že mu prekážajú bludy o Sorosovi, ale len vtedy, ak by ich hovoril niekto v jeho prítomnosti. Podľa tejto jeho „morálnej“ úvahy by mohli jeho koaliční partneri urobiť hocičo, ak to nebudú robiť pred ním, je to v poriadku. 

Nikto z koalície dodnes šírenie týchto konšpirácií nezastavil. A brakový film mal tento týždeň ďalšie neuveriteľné pokračovanie.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) začal v predvečer výročia Nežnej revolúcie vypočúvať organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Dôvodom malo byť anonymné podanie, že organizovali prevrat za peniaze Georga Sorosa. Žiadal aj výpisy z ich bankových súkromných účtov. Konať mal na príkaz šéfa NAKA Petra Hraška. Na koho príkaz konal šéf NAKA?

V štandardnej spoločnosti je normálne, že sa polícia zaoberá aj vyšetrovaním anonymov. V tomto prípade ale nič nie je štandardné. Na organizátorov podali päť trestných oznámení, štyri prišli od konkrétnych fyzických osôb. Tieto vyšetrovať odmietli, NAKA začala promptne riešiť len toto jedno – najviac pofidérne a anonymné.

S rovnakým obvinením ako stálo v anonyme v minulosti opakovane vyrukovával expremiér Robert Fico. Správa o výsluchoch študentov prišla v tom istom čase, ako bývalý premiér Robert Fico pre český týždenník Echo povedal: „Dnes už vieme, že organizátori tých demonštrácií po vražde Jána Kuciaka boli z organizácií, ktoré platí George Soros (…) My dobre vieme, kto sa s kým stretával a akú rolu v tej dobe zohrával.“

Článok o študentoch ako protištátnych živloch si R. Fico zavesil na facebook. A práve jemu NAKA urobila vypočúvaním študentov medvediu službu. Doslova ho odstrelila.

Nie je pravdepodobné, aby sa NAKA takto rozhodla zasiahnuť voči mladým ľuďom len na základe zákona, ktorý jej prikazuje všetky oznámenia vyšetriť. Vypočúvanie bolo zastrašovaním. Ale ťažko uveriť tomu, že v profesionálnej organizácii, ktorá má bojovať s najväčšími mafiánmi a organizovaným zločinom, pracujú hlupáci, ktorí si nedokážu spočítať na prstoch jednej ruky, čo vypočúvanie občianskych aktivistov spustí.

Stačilo si predsa premietnuť situáciu na Slovensku po roku 1989. Aj vtedy občianskych aktivistov a študentov obviňovali, že ich platí G. Soros, že majú účty vo Švajčiarsku.

Mladých ľudí chceli onálepkovať Sorosovou nálepkou. A o to isté dnes robí aj expremiér – s cieľom vsugerovať ľuďom, že niekto ohrozuje Slovensko.

Odchodom R. Fica sa nič neskončilo. Je to začiatok. R. Fico nemôže strašiť Slovensko takzvanými Sorosovými deťmi. Sú to predsa naše vlastné deti a tých sa nemáme prečo báť. Ak sa ich niekto bojí, je to práve R. Fico a jeho kumpáni.

A Fico už dávno nie je tým, koho by sme sa my mali báť. Už sa šíria konšpirácie, že ľudia v Smere chcú Fica nadobro odstaviť z politiky. Možno to ale nie sú konšpirácie, ale prvé dejstvo rozhodujúcej bitky v najväčšej koaličnej strane.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy Fico, Jednou ranou, Za slušné Slovensko