Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fico šermuje plienkami a sunarom, opäť mieri vedľa

21.02.2018, 15:29 | Katarína Ragáčová | © 2018 News and Media Holding

Názor | Vláda chce pokračovať v nesystémových daňových úľavách. Pred dvomi rokmi sa rozhodla, že zníži daň z pridanej hodnoty na vybrané potraviny. Teraz, v rámci ďalšieho sociálneho balíka, to má byť na potreby pre rodiny s malými deťmi, ako sú plienky či sunar.

  • Tlačiť
  • 7

Rovnako – hoci sa tým zatiaľ nestihla pochváliť – by mala DPH na desať percent klesnúť aj na produkty, ktoré vyrobia novodobé sociálne podniky.

Smer – Sociálna demokracia sa už dlhšie borí s kritikou, že nie je prosociálna a prorodinná. Že za čas, čo bola sama vo vláde, toho pre rodiny veľa neurobila. Sústredila sa hlavne na svoju najväčšiu voličskú základňu – dôchodcov.

Hoci malé ústupky rodinám – ako je zdvihnutie materskej na 75 percent predošlej hrubej mzdy – jej nemožno uprieť. A v súčasnosti okrem znižovania sadzby dane hovorí aj o zdvihnutí rodičovského príspevku, ktorá je v súčasnosti na úrovni 214,70 eura.

Treba riešiť zamestnanosť matiek

Avšak miesto toho, aby sa zamerala na najpálčivejšie problémy rodín, na ktoré upozornili aj vládni analytici, opäť prichádza s populistickým riešením.

Neprehliadnite

V lete spísali analytici z útvaru Hodnota za peniaze analýzu, ktorá hovorí, čo by mala vláda robiť, aby pomohla mladým rodinám. V prvom rade by sa mala zamerať na to, aby sa podarilo dostať mladé matky do pracovného procesu. V porovnaní s Európskou úniou Slovensko výrazne zaostáva v zamestnanosti žien vo veku 25 až 35 rokov. Aby sa to mohlo podariť, musela by sa napríklad výraznejším spôsobom rozšíriť sieť jaslí.

Na rozširovanie kapacít materských škôl vyčlenila vláda približne 90 miliónov eur. Materská škola však nezoberie dieťa mladšie ako 2,5 roka. Aj to robia riaditelia len neradi, lebo dieťa mladšie ako tri roky zaberá miesto nie jedného dieťaťa, ale dvoch

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy DPH, Názory, Robert Fico, Smer, sociálny balíček