Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fico: Slovensko prišlo o 100 miliónov z eurofondov

02.10.2009, 09:30 | mm

Dôvodom majú byť pochybenia pri tendroch predchádzajúcej vlády

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

eurofondy

Slovensko prišlo v dôsledku zlého čerpania peňazí z Európskej únie o 97,8 až 117,8 milióna eur. Na dnešnej tlačovej besede to vyhlásil premiér Robert Fico. Peniaze na zaplatenie tejto sumy poputujú zo štátneho rozpočtu. Podľa R. Fica nie je reálne, že ich budú vracať firmy, ktorým boli projekty pridelené. Pripomenul, že tieto projekty už sú schválené.

Na nedostatky v tendroch počas obdobia 2004 až 2006 upozornili tento týždeň bruselskí audítori. Medzi najväčšie nedostatky, ktoré zistili audítori Európskej únie, pritom patrili dodatky k uzatvoreným zmluvám.

Z pochybení pri tendroch obvinil R. Fico bývalú vládu premiéra Mikuláša Dzurindu. Ako informoval, Európska komisia na problémové verejné súťaže upozorňovala už v roku 2005, ministerstvá však v chybných procedúrach ďalej pokračovali. Medzi chyby, ktorých sa ministerstvá dopustili, patrili podľa neho obmedzujúce kritériá pri verejnom obstarávaní, nedostatočné konanie bez zverejnenia, meškanie spracovania projektov, či nedostatočné spracovanie projektov.

Ako informoval začiatkom týždňa predseda Úradu pre verejné obstarávanie Béla Angyal, niektoré pochybenia pretrvávajú aj dodnes. R. Fico preto nevylúčil, že môžu prísť úpravy aj v tendroch, ktoré prebehli za jeho vlády. Ako príklad takejto politiky spomenul zrušenie tzv. nástenkového tendra, či verejnej súťaže na likvidáciu popolčeka.

Prokopovič: Fico klame

Bývalý minister dopravy a poslanec za SDKÚ Pavol Prokopovič označil tvrdenia predsedu vlády za klamlivé.  R. Fico sa podľa jeho slov snažím takýmto spôsobom odpútať pozornosť od problémov, ktoré nevie riešiť.

Premiér podľa Prokopoviča pri kritike minulej vlády účelovo použil programovacie obdobie rokov 2004 až 2006, pričom prostriedky z tohto obdobia sa čerpali až do konca júna tohto roka. Rovnako podľa Prokopoviča nie je známe, ktorých konkrétnych projektov by sa výhrady premiéra mali týkať.

Pripomenul pritom, že súčasná vláda v roku 2007 prijala akčný plán na odstránenie nedostatkov pri čerpaní eurofondov, na základe ktorého mohla v prípade podozrenia použiť prostriedky z eurofondov na iné účely.

V súvislosti s obvinením premiéra, že minulá vláda mala informácie o výhradách Európskej únie už v roku 2005 a nekonala, Prokopovič uviedol, že v spomínanom roku sa prostriedky ešte len začínali čerpať a prvé upozornenia prišli až v roku 2007. Poukázal pritom aj napríklad na čerpanie prostriedkov z Kohézneho fondu, z ktorého minulá vláda Mikuláša Dzurindu podľa jeho slov vyčerpala zhruba 20 percent prostriedkov a zvyšok až súčasná vláda.

Foto na titulke - Vlado Benko

  • Tlačiť
  • 0

Tagy eurofondy

Diskusia (0 reakcií)