Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fico zažehnal stranícku vzburu vďaka Pellegrinimu

03.07.2019, 12:00 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

Názor | Situácia v Smere bola ešte koncom mája neobvyklá, ako ju zhodnotil podpredseda Peter Žiga. Prešiel mesiac a košická vzbura vedená bývalou europoslankyňou Monikou Smolkovou, ktorá žiadala výmenu vedenia, sa skončila ako celkom obvyklá rezignácia. Nespokojnosť v strane však pretrváva.

  • Tlačiť
  • 2

Robert Fico nevie prehrávať. Dokázal to už veľakrát. Či to boli jeho osobné prehry v podobe prezidentských volieb či ambície predsedať ústavnému súdu alebo stranícke debakle v župných a európskych voľbách. Reakcia trojnásobného premiéra bola vždy trpká a plná pocitu ukrivdenosti.

Preto je naivná predstava, že by R. Fico pripustil, aby ho niekto otvorene porazil aj na jeho domácej straníckej pôde. To je dôvod, prečo nikdy nemohol pristúpiť na konanie mimoriadneho snemu, kde by ho v súboji o predsednícke kreslo Peter Pellegrini porazil. Predseda Smeru nikdy vedome nešiel do súboja, kde by mohol prehrať.

To však neznamená, že by si neuvedomoval, že je v koncoch. Aspoň verbálne to sám priznával pred nespokojnými straníkmi počas júnového turné po krajských radách Smeru. V snahe upokojiť vzbúrencov dokonca naznačoval, že nemusí ani kandidovať v nadchádzajúcich parlamentných voľbách a líderstvo prenechá P. Pellegrinimu.

Predseda Smeru má dnes už len jedinú túžbu, ktorú napokon deklaruje už dávno — dôstojne odísť. Ak už to nemôže byť s mäkkým pristátím v prezidentskom paláci alebo na ústavnom súde, určite to nebude ako potupná prehra vo vnútrostraníckom súboji s P. Pellegrinim na mimoriadnom sneme, ktorý by sa inak skončiť nemohol. Scenár má byť kultivovaný, aby sa raz dobre čítal v učebniciach.

Neprehliadnite

Nie je to prvýkrát, čo R. Fico hovorí o svojom dobrovoľnom konci v politike. Preto tieto reči môžu znieť len ako snaha uchlácholiť vnútrostraníckych kritikov. Človek však nemusí byť politický insider aby videl, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Fico, Názory, Pellegrini, Smer-SD