Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ficov prenajímateľ má vysvetliť, ako mohol „vykešovať“ 12 miliónov eur

27.05.2016, 11:10 | Xénia Makarová | © 2016 News and Media Holding

Ladislav Bašternák bude mať zrejme s obhajovaním dvojmiliónovej vratky DPH, o ktorú štát požiadal ešte začiatkom roka 2012, viac práce, ako očakával. Úradom má vysvetliť, odkiaľ mal v hotovosti 12 miliónov eur, ktorými zaplatil za sedem bytov v luxusnej bratislavskej rezidencii.

  • Tlačiť
  • 7

Na prípad upozornil Denník N. Podľa zverejnených informácií mal L. Bašternák v obnovenom vyšetrovaní vratky vyhlásiť, že kúpnu cenu zaplatil v hotovosti. L. Bašternák je developerom rezidencie Bonaparte, v ktorej si byt od roku 2012 prenajíma premiér Robert Fico.

Zároveň si L. Bašternák cez inú svoju firmu v marci rovnakého roku uplatnil vratku DPH od štátu za dva milióny eur. Na základe kúpy bytov v ďalšej rezidencii v centre hlavného mesta Five Star Residence.

Neprehliadnite

„O uvedenej skutočnosti – platenie v hotovosti 12 miliónov eur, nemala Generálna prokuratúra vedomosť. Nič nebráni tomu, aby sme informáciu poskytli príslušným zložkám polície, aby postupovali v zmysle zákona o preukazovaní pôvodu majetku,” cituje denník N hovorkyňu Andreu Predajňovú.

Tento zákon platí od roku 2005 aj vďaka hlasom strany Smer-SD. No reálne sa v praxi takmer neuplatňuje. L. Bašternák pre Denník N na otázky o transakcii neodpovedal.

Na nezrovnalosti okolo vyplatenej vratky upozornili pred dvomi mesiacmi týždenník TREND a denník N. Vratku preverovali bezprostredne daniari, no nič podozrivé nenašli. Až neskôr, v súvislosti s iným prípadom daňoví kriminalisti na ňu opäť natrafili a odhalili niekoľko vážnych podozrení.

Okrem iného kriminalisti v trestnom oznámení polícii uviedli, že Bašternáková eseročka BL – 202 by s kúpnou cenou 11,85 miliónov eur s DPH za jeden byt s priemernou rozlohou okolo 110 m2 zaplatila v priemere takmer 1,7 milióna eur.

Kriminalisti dodali, že v danom obchode išlo podľa nich o fiktívne stanovenú cenu, pretože BL – 202 v skutočnosti za byty zaplatila iba necelých 1,5 milióna eur, „nakoľko len táto platba bola zistená daňovými kontrolórmi“ a „žiadne ďalšie platby, či iné finančné vyrovnania neboli nimi zistené“.

Ak by L. Bašternák aktuálne pred vyšetrovateľkou vyhlásil, že za byty platil inak ako v hotovosti, musel by zrejme dokladovať bankové prevody. Podľa kriminalistov ale o nadhodnotenej kúpnej cene svedčil aj fakt, že L. Bašternák už v máji 2012 jeden z bytov predal za 170-tisíc eur (s dvomi garážami spolu za 210-tisíc eur).

Zostávajúcich šesť bytov použil na splatenie pôžičky, ktorá predstavovala asi 1, 2 milióna eur. Čo je v priemere 200-tisíc eur na byt.

Trestné oznámenie kriminalisti adresovali Národnej kriminálnej agentúre, ktorá vyšetruje najvážnejšie daňové prípady. Tá pred dvomi rokmi vyšetrovanie odmietla. Až po medializovaní prípadu v tomto roku NaKA prípad obnovila, pričom vyšetrovaním poverila rovnakú vyšetrovateľku ako pred dvomi rokmi.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Bašternák, Vratky DPH