Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ficov pokus o vtip, ktorý nebol smiešny

10.12.2016, 22:00 | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

Názor | „Mám pre vás smutnú správu. Ešte to pár rokov budete musieť s nami vydržať,“ pokúsil sa zavtipkovať Robert Fico na tlačovej besede po skončení sobotňajšieho snemu Smer-SD. Nikto z prítomných novinárov sa nezasmial.

  • Tlačiť
  • 11

Štýl politiky najsilnejšej vládnej strany, ktorý jej lídri v sobotu len spečatili, totiž smutnou správou naozaj je. Nie pre médiá, ale pre Slovensko. Nulová citlivosť na korupčné kauzy, klientelizmus, zvýhodňovanie svojich, žiadne vyvodenie politickej zodpovednosti, absencia vnútrostraníckej diskusie, hľadanie nepriateľa, rozsievanie nenávisti...

Trojnásobný premiér začal tlačovku ešte ako štandardný ľavicový politik. Ohlásil zvýšenie materskej a opatrovateľského príspevku. Ibaže potom už nasledovala rétorika blízka Kotlebovej ĽS NS alebo jej slabšieho odvaru, ktorý v parlamente predstavuje Kollárova Sme rodina. Za problém Slovenska označil premiér Rómov a čo sa týka jeho vlády, samozrejme, médiá.

Smer-SD vládne spolu takmer desať rokov. Ak sa život v rómskych osadách a v ich okolí nezlepšuje, ale naopak zhoršuje, je to najmä jeho zodpovednosť. Ale nie preto, že tam nenahnal viac policajných hliadok, ako to chce urobiť teraz, ale napríklad aj kvôli absencii rovnakého prístupu k vzdelaniu a segregácii rómskych detí v školách. Za jedno desaťročie už mohla vyrásť celá generácia vzdelaných Rómov, ktorí mohli žiť iným spôsobom ako ich predkovia.

Neprehliadnite

Čo sa týka médií, premiér sa vyjadril, že bude pri každej príležitosti pripomínať, kto je ich vlastníkom. Nie je to nič nové, už v roku 2008 sa správal rovnako k denníku Pravda, ktorý bol v tom čase kritický voči jeho vláde. Z premiérových úst, ale aj zo stanovísk úradu vlády, vychádzali informácie o vtedajšom majiteľovi, britskom vydavateľstve Daily Mail General Trust. Išlo o starú historku, keď vlastník Daily Mail v roku 1938 krátko podporoval Adolfa Hitlera.

A ako to súviselo s tým, že Pravda o 70 rokov otvorila kauzu, neskôr známu ako nástenkový tender či písala o predraženom mýte? Nijako. Tak ako teraz nesúvisí porovnávanie cien bravčovej panenky v Plus Jeden Deň či DPH káuz v TRENDE s tým, že patria do vydavateľstva Penty. Je to len podsúvanie konšpiračných teórií o nejakom sprisahaní voči vláde a Smeru-SD. 

Asi nikto nečakal, že by po sobotňajšom Smere-SD nemal zostať v podpredsedníckej funkcii minister vnútra Robert Kaliňák spájaný s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, ktorého polícia vyšetruje pre podozrivé vratky DPH. A to napriek faktu, že strane významne klesla podpora v poslednom prieskume verejnej mienky. Vedenie Smeru-SD na sneme presunulo diskusiu po voľbách predsedníctva. Pre istotu. Aby sa náhodou niekto z účastníkov nedožadoval očisty strany.

V tomto kontexte sa zdá, že Smer-SD mal zase raz jeden zbytočný snem.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy Názory, Robert Fico, Smer-SD